Müügiloa sai esimene geeni täppismuutmise ravim: mida see endast kujutab?

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Veebruaris andis Euroopa Komisjon müügiloa esimesele ravimile, mis on saadud geenide täppismuutmise tehnoloogia abil.

9. veebruaril müügiloa saanud ravim Casgevy (eksagamglogeen-autotemtseel) on ühekordselt manustatav geeniteraapia ravim – see sisaldab patsiendi enda vereloome tüvirakke, mida on eelnevalt geneetiliselt muudetud. Tegu on märgilise sündmusega, sest Casgevy on esimene ravim, milles olevate rakkude DNAd on täppismuudetud CRISPR/Cas9 tehnoloogiaga.

Casgevy on mõeldud vereülekandest sõltuva beetatalasseemia või raske sirprakulise haiguse raviks 12-aastastel ja vanematel patsientidel, keda ei saa ravida vereloome tüvirakkude ülekandega ning kelle jaoks ei leidu sobivat doonorit. Tegemist on haruldaste geneetiliste haigustega, mis on pärilikud, kroonilised ning võivad ravi puudumisel lõppeda surmaga, sest haigused takistavad organismis hapnikku transportiva valgu hemoglobiini tootmist ning funktsioneerimist.

Kuidas ravim toimib?

CRISPR/Cas9 on olemuselt bakteritest pärinev valgu ja RNA kompleks, mida võib endale ette kujutada väga täpsete molekulaarsete kääridena. Kompleks suudab rakus üles leida kindla DNA järjestuse ning seda lõigata ja seejärel vastavalt CRISPR/Cas9 spetsiifikale kas DNA ehituskive (nukleotiide) lisada, eemaldada või parandada.

Hemoglobiinil on organismis mitu vormi – looteeas avaldub niinimetatud fetaalne hemoglobiin, mis pärast sündi asendub niinimetatud täiskasvanu hemoglobiiniga. Ravimi valmistamiseks võetakse patsiendilt vereloome tüvirakud ja viiakse neisse laboritingimustes CRISPR/Cas9 ”tööriist“, mis leiab rakkudes üles BCL11A geeni kontrollpiirkonna.

Tööriist muudab kontrollpiirkonda nii, et BCL11A geen, mis tavaolukorras takistab fetaalse hemoglobiini tootmist, enam avalduda ei saa. Täppismuutmise tulemusena algab rakkudes fetaalse hemoglobiini tootmine, mis kompenseerib täiskasvanu hemoglobiini puudulikku toimimist. Seeläbi aitab ravim leevendada beetatalasseemia ja sirprakulise haiguse nähtusi.

Euroopa Komisjoni otsus põhineb Euroopa Ravimiameti uudsete ravimite komitee (CAT) hinnangul ja positiivsel arvamusel, millega nõustus inimravimite komitee (CHMP). Casgevyga tehtud kliinilise uuringu tulemuste põhjal leidis komitee, et ravim võiks parandada patsientide elukvaliteeti, vabastades nad sagedastest vereülekannetest ja sellega kaasnevatest terviseriskidest.  

Komitee soovitas anda Casgevyle tingimustega müügiloa, mis tähendab, et ravimi kohta on teada tavapärasest vähem andmeid, kuid ravimist saadav kasu on siiski suurem kui andmete puudusest tulenevad riskid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.