Ravimid

Naloksoon võib narkootikumi üledoosi korral päästa elu – mis ravimiga täpsemalt tegu?

Naloksoon võib olla elupäästja opioidi üledoosi korral.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eesti narkoturul on ringlemas mitmeid uusi ohtlikke opioide, mis on viimasel ajal põhjustanud üledoosi juhte. Tasub aga teada, et õigeagselt manustatud vastumürk võib üledoosi korral päästa inimese elu.

Juba mõnda aega ringleb Eestis sünteetiline opioid metonitaseen. Nüüd on selle kõrval siin levimas ka tugevatoimeline sünteetiline opioid protonitaseen – seda on leitud pulbrina, sealhulgas segatuna metonitaseeniga. Nende ainete kõige ohtlikum toime inimesele on hingamistegevuse aeglustumine ja hingamise seiskumine, mis võib lõppeda surmaga.

Seejuures tasub teada, et õigeaegselt manustatud naloksoon on tõhus vastumürk ehk antidoot kõikide opioidide, ka protonitaseeni ja metonitaseeni üledoosi korral. Protonitaseeni ja metonitaseeni puhul on sageli vaja mitu doosi naloksooni.

Mis ravim on naloksoon?

Naloksoon (Naloxone Hydrochloride) on ohutu ravim, mis võib opioidi – fentanüül, heroiin, metadoon, morfiin, meonitaseen, protonitaseen – üledoosi korral päästa inimese elu.

Üledoosi korral manustatakse naloksooni kannatanule kas ninna pihustades või süstides kannatanu lihasesse. Ravim blokeerib narkootikumi mõju 30–90 minutiks.

Eestis on naloksoon saadaval kolmes ravimivormis – ampullides, eeltäidetud süstaldes ning ninaspreina. Naloksooni saab koolituse läbimise korral kasutada nii tarvitaja, tema lähedased ja sõbrad kui ka spetsialistid.

Naloksooni kasutamisel tuleb arvestada, et:

  • Naloksooni mõju möödub umbes 20 minutiga.
  • Oluline on kutsuda kiirabi helistades numbril 112, sest kannatanu võib uuesti teadvuse kaotada.
  • Kuna inimene võib olla nii-öelda kainenemisfaasis, siis ärgates ei tohi ta tarvitada rohkem narkootikume või alkoholi, sest pilvesolek tuleb järk-järgult tagasi.
  • Veena kannatanut paigale jääma kuni meedikute saabumiseni.
  • Jää kannatanu juurde kuni kiirabi saabumiseni.
  • Jälgi kannatanu seisundit, vajadusel võta uuesti ühendust häirekeskusega.

Kuidas naloksooni ninaspreid kasutatakse?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.