Ravimid

Poola apteekidest saab nüüd Eestis väljastatud digiretseptiga ravimeid osta

Tänu piiriülesele andmevahetusele saab nüüd Poolastki retseptiravimeid osta.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kui seni sai Eesti apteekides osta Soomes, Portugalis ja Horvaatias välja kirjutatud digiretseptiga ravimeid, siis nüüd lisandus nimekirja ka Poola. Tänu piiriülesele andmevahetusele saab kõikides neis riikides osta ka Eesti arstide poolt välja kirjutatud digiretseptiga ravimeid.

„Tänases maailmas, kus reisimine ja töötamine välisriikides on täiesti tavapärane, oodatakse arusaadavalt ka võimalust oma koduriigis välja kirjutatud ravimeid vajadusel teises riigis välja osta,“ tõdes Tervise ja Heaolu Infosüsteemise Keskuse piiriülese andmevahetuse teenusehaldur Katre Pruul.

Pruul tõi välja, et sel aastal pole olnud ühtegi päeva, kus poleks toimunud mõnda Eesti digiretseptiga ravimi ostu välismaal või vastupidi, välismaa digiretseptiga ravimi ostu siin. Kõige sagedamini kasutavad seda võimalust Eestis viibivad soomlased, kellega retseptiandmete liikumine avati 2019. aastal.

„2020. aastal avas sama võimaluse eestlastele ka Soome ja sellest ajast kuni tänaseni on seal eestlaste poolt digiretseptiga ravimeid ostetud üle 8400 korra,“ rääkis Pruul. Eestis on soomlaste poolt digiretseptiga ravimeid ostetud aga juba üle 20 000 korra.

Keskmine teenuse kasutamise sel aastal on olnud 31 ostu päevas. Kõige tihedam retseptiandmete vahetamine käib Eesti ja Soome apteekide vahel, kes avasid teenuse esimeste riikidena Euroopa Liidus. „Samas lisandub statistikasse järjest enam ka teiste riikide ravimimüüke,“ lisas Pruul.

Lähiaastate plaan on, et piiriüleseid digiretsepte saab osta 25 Euroopa riigis. „Eestile lähemad riigid, kes veel teenusega liitunud ei ole, nagu Läti, Leedu ja Rootsi, on aktiivselt sellega tegelemas ning loodetavasti on ka neil juba lähitulevikus võimalik teenusega liituda.“

Retseptiandmevahetus toimub üle turvalise plavormi, mida arendab ja haldab Euroopa Liit. Teenusega liitumiseks peavad riigid looma digitaalse valmisoleku ja oma kohalikud süsteemid selle platvormiga liidestama. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.