Ravimiamet hoiatab: tarneraskused loovad soodsa pinnase võltsravimitele

Foto: Shutterstock

Tarneraskuse ajal on oluline meeles pidada, et kvaliteetse, ohutu ja efektiivse ravimi saab üksnes kontrollitud apteegist.

Kui mõnel ravimil on globaalsed tarneraskused, nagu näiteks diabeediravimil Ozempicul sel aastal, siis see on soodne võimalus kuritegeliku tulu teenimiseks võltsitud ravimitega, sest apteegis ravimist ilma jäänud patsiendid on valmis ravimi saamiseks kasutama tavapärasest erinevaid viise. 

Ravimiamet hoiatab, et ravi kontrollimata võltsitud toodetega võib ebaõnnestuda, võivad tekkida ohtlikud kõrvaltoimed või ennustamatud koostoimed teiste kasutatavate preparaatidega. Tervisemure võib võltsravimeid kasutades süveneda või haigus jääda ravimata.

Ravimi kasutajal  on peale vaadates väga keeruline ehtsal ja võltsitud ravimil vahet teha. Apteekril aitab ravimi ehtsuses veenduda retseptiravimil olev ainulaadne identifikaator, mille abil saab üle-euroopalisest andmebaasist enne ravimi väljastamist kontrollida, kas tegemist on ehtsa ravimiga. Ohtlike võltsingute vältimiseks ja oma tervise kaitsmiseks tuleb osta ravimid üksnes tegevusloaga apteegist.

Eestis saab nii retsepti- kui käsimüügiravimeid osta ka internetiapteegist. Neid on kokku viis:

  1. apotheka.ee, mille tegevusloa omaja on OÜ Mustamäe apteek
  2. sydameapteek.ee, mille tegevusloa omaja on Veerenni apteek OÜ
  3. euroapteek.ee, mille tegevusloa omaja on OÜ PharmaMint
  4. benu.ee, mille tegevusloa omaja on Nordic Pharmacy OÜ
  5. aptev.ee, mille tegevusloa omaja on Osaühing Mai Apteek

Väljastpoolt Eesti internetiapteeke ravimite tellimisel on oluline kõigepealt veenduda, et tegemist on ametliku tegevusloaga internetiapteegiga. Alates 2015. aasta juulist kasutavad kõik Euroopa Liidu ravimiametite kontrollitud internetiapteegid ühtset logo.

Alates 28.01.2022 lisandus logo nõue ka veterinaarravimeid müüvatele internetiapteekidele. Kui logole klikkides avaneb liikmesriigi pädeva asutuse veebileht, siis on tõendatud, et tegemist on logol kujutatud liikmesriigis seadusliku, tegevusloaga ja heaks kiidetud ravimite müügi kohaga.

Ka Eesti internetiapteegid kasutavad selliseid logosid:

Ebaseaduslikule ja suure tõenäosusega võltsitud ravimite müügile viitab logo puudumisele lisaks:

  • Retseptiravimite müük retsepti ja patsiendi andmeid küsimata;
  • Müüja kontaktandmete, aadressi või juriidilise isiku nime puudumine veebilehel;
  • Rohkete vigadega automaattõlkele viitav tekst;
  • Veebis toodud müüja andmete ja tasumisel ülekande saajaks oleva isiku andmete erinevus;
  • Oluliselt soodsam hind või pakkumised stiilis „osta kaks ravimit ja saad kolmanda tasuta kaasa“;
  • Müügikuulutus sotsiaalmeedias või kuulutuste portaalis;
  • E-kirjas või tuttava-tuttava-tuttava tehtud pakkumine retseptiravimi ostmiseks.

Väljastpoolt Euroopa Majanduspiirkonda, st Euroopa Liitu, Islandit, Lichtensteini ja Norrat on ravimite tellimine keelatud, sest puudub võimalus veenduda ravimi müüja nõuetekohasuses ja ravimi kvaliteedis, ohutuses ja efektiivsuses. Samuti ei ole lubatud eraisikutel ravimeid müüa.

Ravimiamet paneb kõigile südamele, et kui väljakirjutatud ravimil on tarneraskus ja apteegis ei ole ravimit saada, siis tuleb tervisemurele lahenduse leidmiseks ja ravi jätkamiseks alternatiivsete ravimitega pöörduda oma raviarsti poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.