Sel aastal Eestis kasutusele võetud ravim aitab migreenihooge pikemalt ennetada

Neuroloog dr Siim Schneider.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Sel aastal sai Euroopas müügiloa ja võeti ka Eestis kasutusele uus migreeniravim eptinezumab, mida manustatakse veenisiseselt. Confido meditsiinikeskuse neuroloogiakeskuse juht dr Siim Schneider selgitab, mis ravimiga täpsemalt tegu.

“Maailmas on 1,3 miljardit inimest, kes põevad migreeni. Lisaks on migreen teine kõige sagedasem puude põhjustaja alla 50-aastaste seas. Seetõttu on iga uus võimalus selle haiguse ravis märkimisväärne sündmus,” tõdeb neuroloogiakeskuse juht dr Siim Schneider Confido ajaveebis.

Praeguseks on selgunud, et migreeni käigus on häirunud ajuosade vaheline ühendus, mis on paljudel juhtudel seotud molekuli CGRP (kaltsitoniin geeniga seotud peptiid, ingl. k. calcitonin gene related peptid) suures hulgas vabanemisega migreenihoo ajal. CGRP on väike valgusarnane aine, mis kõrges kontsentratsioonis põhjustab närvisüsteemi põletikureaktsiooni ning võimendab valusignaale.

“Migreenihoogu aitavad pärssida ravimid, mis blokeerivad CGRP aktiivsust. Need spetsiifilised migreeni ära hoidvad ravimid on näidustatud täiskasvanutel, kellel on vähemalt neli migreenipäeva kuus,” selgitab arst. “Eestis on siiani olnud saadaval kaks taolist ravimit: erenumab (Aimovig) ja fremanezumab (Ajovy). Hiljuti lisandus uus ravim: eptinezumab (Vyepti). Selle eripäraks on veenisisene manustamine, mis tagab toime kiirema alguse.”

Kuidas uus ravim toimib?

“CGRP blokaator on antikeha, mis näeb mitmekümnetuhande-kordse suurendusega välja nagu Y-täht – see on iseloomulik välimus kõigile antikehadele. CGRP blokaatorid tunnevad vereringes ära just CGRP molekulid või nende retseptorid,  seovad need enda külge ning muudavad seeläbi CGRP mittetoimivaks,” selgitab arst migreeniravimite toimepõhimõtet.

Dr Schneider kirjeldab, et eptinezumabi tilgutatakse veeni 30 minutit ning seejärel ennetab ravim migreenihooge kolm kuud. “Seega peaks ravimit manustama ainult neli korda aastas, mitte iga päev nagu suukaudse ravi puhul,” märgib ta.

Neuroloogi sõnul on pärast protseduuri toimet tunda juba järgmisel päeval. Veelgi enam: migreenihoo ajal ravimit saanud patsiendid märkasid valu vaibumist juba kahe tunniga. “See on oluline erinevus võrreldes suukaudsete migreeni ennetavate ravimitega, mille toimet on märgata alles mitme nädala või kuu pärast,” märkis dr Schneider.

“PROMISE-1 ja -2 uuringute andmetel vähenes eptinezumabi toimel igakuine migreenipäevade arv pooltel patsiendidel poole võrra ja kolmandikul patsientidel koguni üle 75%. Samuti muutusid allesjäänud valud nõrgemaks,” lisas arst.

Paraku leidub aga neidki patsiente, kellel CGRP blokaatorid ei too loodetud leevendust. “Nendel vähendab migreeni tõenäoliselt mõni teine virgatsaine, mitte CGRP. See näitab, kui keeruline haigus on migreen. Õnneks käivad juba aktiivsed uuringud veelgi uuemate migreeniravimite välja töötamiseks,” ütles dr Schneider.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.