Ravimid

USAs lubatakse nüüd Moderna koroonavaktsiini süstida ka väikelastele

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Ameerika ühendriikide toidu- ja tavimiamet (FDA) andis erakorralise loa kasutada Moderna koroonavaktsiini ka väikelastel vanuses kuus kuud kuni viis aastat.

Ravimifirma Moderna teatas, et sai USA toidu- ja ravimiametilt (FDA) erakorralise kasutusloa COVID-19 vaktsiini 25 µg kaheannuselise vaktsineerimisskeemi kasutamiseks väikelastel vanuses 6 kuud kuni 5 aastat.

Ettevõte on saanud varem erakorralise kasutusloa sama vaktsiini 50 μg kaheannuselisele skeemile 6–11-aastaste laste vaktsineerimiseks ja 100 μg kaheannuselisele skeemile 12–17-aastastele noorukite vaktsineerimiseks. 

Vastav vaktsiin andis kliinilistes uuringutes lastele ja noorukitele kaitse alates 14 päevast pärast teise annuse manustamist. Kaitse oli statistiliselt oluline ja andmed pärinevad suurtest uuringutest, milles osales rohkem kui 14 000 last ja noorukit.

Kliinilised uuringud on näidanud selle mRNA-vaktsiini ohutust ja talutavust kõigis laste vanuserühmades. Kõige sagedamini teatatud lokaalne kõrvaltoime oli kõigis vanuserühmades süstekoha valulikkus. Kõige sagedamini teatatud süsteemsed sümptomid olid peavalu ja väsimus vanematel lastel ning ärrituvus noorematel lastel. Müokardiidi või perikardiidi juhtumeid kliinilistes uuringutes ei leitud.

Moderna COVID-19 vaktsiini on seni manustatud miljonitele üle 6-aastastele lastele ja noorukitele üle kogu maailma, vaktsiini ohutus- ja talutavusprofiilid on kooskõlas teiste vanuserühmadega.

Euroopas, sealhulgas Eestis on Moderna koroonavaktsiin hetkel lubatud kasutada alates kuuendast eluaastast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.