Depressiooni ravi toetamiseks loodav rakendus muudab patsiendi raviteekonna sujuvamaks

Iga-aastaselt lisandub Eestis üle 20 000 psüühikahäire diagnoosi saanud inimese.Foto: Shutterstock

Oodatud innovatsioonitugi depressiooni ravile on tulemas – tarkvaraarendusettevõte Thorgate hakkab koos vaimse tervise valdkonna ekspertidega arendama rakendust, mis aitab lahendada väljakutseid depressiooni ravimisel nii patsiendi kui ka ravimeeskonna jaoks.

Depressioon on maailmas enim levinud psüühikahäire, mis põhjustab märkimisväärset tervisekaotust. Lisaks haiguse põdejale kahjustab depressioon ka maailma majandust – igal aastal kaotab maailm triljon dollarit depressioonist ja ärevusest tingitud produktiivsuse languse tõttu.

Haigusena on depressioon väga kompleksne, muutes diagnoosimise ja ravi keeruliseks. Ühiskonnas on selgeid märke, et vaimse tervise häirete suhtes esineb stigmat, mis takistab inimesi abi otsimast. Samas näitavad vaimse tervise alased uuringud ja statistika, et vajadus vaimset tervist toetavate teenuste järele kasvab märgatavalt.

Olukorra parandamiseks toimus maikuus rahvusvahelisel vaimse tervise tegude päeval Tehnopolist juhitud Connected Health klastri ja Janssen Eesti eestvedamisel depressiooni ravile innovatsioonituge pakkuv koosloome töötuba. Seal osalesid nii psühhiaatrid, perearstid, vaimse tervise õed, patsiendid kui ka riigi esindajad.

Ürituse käigus jõuti järeldusele, et oluline on parandada ravi- ja tugimeeskonna vahelist kommunikatsiooni, et terviklikult ja tervishoiuressursse säästes jälgida ja toetada patsienti tema raviteekonnal. Täna puudub selleks mugav platvorm, mistõttu liigub patsient erinevate ravi- ja tugimeeskondade vahel ilma vajaliku infota.

Samuti leiti, et rakendus võiks võimaldada kaugsuhtlust ravi- ja tugimeeskonnaga, küsida patsiendilt tagasisidet, saata meeldetuletusi ja motiveerida ning kontrollida ravi järgimist ja tulemuslikkust. Platvormi loomiseks löödi käed tarkvaraarendusettevõttega Thorgate.

Töötoas osalenud sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna vaimse tervise ekspert Käthlin Mikiver rõõmustab, et ka erasektor on vaimse tervise teemasid tähtsustamas. „Õigeaegse ja parima võimaliku vaimse tervise toe ja ravi pakkumiseks on vaja leida süsteemis uusi lähenemisi, mis tõhustaksid patsiendi ja ravimeeskonna koostööd. Kaasaegsed, teaduspõhised ja efektiivsed digilahendused on kindlasti üks selline võimalus,“ ütles Mikiver.

Tarkvaraarendusettevõtte Thorgate konto võtmehaldur Taavi Uudam tõdeb, et vaimse tervise raviga seotud tehnilistest probleemidest on küll palju räägitud, kuid nüüd on töötoas tekkinud selge vajaduse kirjeldus otse lõppkasutajatelt.

“Patsiendi raviteekond peab sujuma efektiivselt ja tõhusalt nii, et kogu ravimeeskond oleks kursis terve ravi ajalooga. Loodav lahendus, mis kandideerib ka Accelerate Estonia programmi, hoolitseb, et ükski patsient ei kaoks raviteekonnal ära ja ravimeeskond saaks pakkuda oma parimat abi ravi osutamisel,” kirjeldas Uudam.

Jannsen Eesti innovatsioonijuhi Kairi Kontkar usub, et kõiki valdkonna osapooli sisuliselt kaasates on võimalik jõuda ideest eduka teostuseni. “Eriti on see nii tervishoiuvaldkonna arenduste puhul, mis on vajaduste ja teostamise mõttes keerukad, osapooli on palju ning valdkond ise väga reguleeritud. Seega on meil hea meel, et vaimse tervise väljakutsed on Accelerate Estonia koostööplatvormi fookusvaldkonnaks, kuhu on võimalik selliste ideede teostamiseks kandideerida,“ sõnas Kontkar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.