Projektijuhi ja LMU Müncheni ülikooli teadusuuringute juhataja Hendrik Ballhauseni sõnul on uurimisrühm loonud turvalise arvutivõrgu, kasutades uudset krüptograafia meetodit, mille abil töödeldakse andmeid mitme osapoole vahel turvaliselt. “Ükski osapool ei pääse teise andmetele ligi. Lõpuni krüpteeritud arvutused andmeosadega toimuvad võrguüleselt. Ühtlasi on arvutivõrgu süsteem kontrollitud ja matemaatiliselt tõestatud: võimalik on näha ainult ühisarvutuse tulemust ning mitte kunagi individuaalsete patsientide andmeid,” selgitas Ballhausen.
Uurimisrühm ehitas üles raamistiku, tuginedes Eesti tarkvaraettevõtte Cybernetica välja töötatud turvalisele Sharemind MPC andmetöötlusplatvormile. Cybernetica teadusdirektor Dan Bogdanovi sõnul võib riikidevaheline turvaline andmetöötlus parandada oluliselt privaatsust ja koostöövõimet tervishoiusektoris. “Krüptograafia tagab, et kogu andmevahetusprotsessi jooksul on kõik seatud reeglid ja turvanõuded täidetud,” lisas ta.
“Oleme äsja hakanud teadusprojekti meetodi kohta andmeid nägema. Tänu koostööle ja Cybernetica loodud tehnoloogiale, mis võimaldab asutustel turvaliselt andmeid jagada, saame uuendusliku ja täna veel haruldase kiiritusravitehnoloogia kohta andmeid koguda kaks korda kiiremini kui üksi töötades,“ ütles kõrgtehnoloogilise kiiritusravi keskuse Gemelli ART arst Luca Boldrini ja lisas, et sel viisil jõutakse ka teadusavastusteni kiiremini.
Projekti käigus tehti tihedat koostööd andmekaitseekspertide ja -komisjonidega. Ühtlasi kaasati protsessi advokaadibüroo, võeti eetikakomitee hinnang ning patsientide kirjalik nõusolek. LMU Müncheni ülikooli haigla tegevjuht ja meditsiinidirektor, professor Markus Lerch märkis, et tulevikus tuleb terviseandmeid teadusuuringutes kasutada tõhusamalt ja kiiremalt.
Praegu töötab uurimisrühm edasiste võimaluste väljatöötamise kallal, et lähenemisviisi saaks rakendada ka teistesse valdkondadesse, näiteks tööstusesse ja avalikku sektorisse. Andmeanalüüsi kiirendav projekt on kaasaegse Euroopa andmekaitse eestvedaja, võimaldades mõjukamat ja väärtuslikumat tööd.
Teadusprojekt “Ühendatud turvaline andmetöötlus” tegeleb vähihaigete andmete analüüsiga Euroopa terviseandmete ruumis. Projekti rahastab MTÜ Stifterverband ja see on pälvinud innovatsioonipreemia.