Tehnoloogia

Eestis loodi maailma esimene digitaalne peavalukliinik

Digitaalse peavalukliiniku meeskond: (vasakult) teadusjuht Mark Braschinsky, finantsjuht Triinu Niiberg-Pikksööt, tehnoloogiajuht Karl Käis, tegevjuht Katrina Laks, konsultant Einar Roosileht. (c) Foto: Migrevention
Digitaalse peavalukliiniku meeskond: teadusjuht Mark Braschinsky, finantsjuht Triinu Niiberg-Pikksööt, tehnoloogiajuht Karl Käis, tegevjuht Katrina Laks, konsultant Einar Roosileht.Foto: Migrevention

Virtuaalne peavalukliinik Migrevention arendas koostöös Eesti peavaluspetsialistidega digilahenduse, mis aitab peavalude käes vaevlejatel jälgida peavaluhoogude sagedust ning hinnata ravi tõhusust.  

Digitaalne peavalukliinik koosneb kahest osast: patsiendirakendusest ja spetsialisti töölauast. Praegu on kasutamiseks valmis esimene osa patsiendirakendusest – peavalupäevik, kuhu patsient märgib üles migreeni- ja peavaluhood. Peavalupäevade jälgimine aitab spetsialistidel määrata õiget diagnoosi, mõõta ravimite tõhusust ning koguda andmeid migreeni ja peavalude tekkepõhjuste kohta. See aitab muuta patsiendi elukvaliteeti paremaks ning ravi tõhusamaks. Peavalukliiniku juurde kuuluv peavalupäevik loodi Eesti patsientide ning peavalu spetsialistide koostöös ning arvestatud on mõlema poole vajadusi. 

„Peavalupäevik on korrektse peavaluravi kõige olulisem osa. Ilma õige diagnoosi ja ravi jälgimiseta ei saa ravi olla kuigi efektiivne. Tänaseks on teaduskirjandusest teada, et paberpäevikute täitmine on sageli ebatäpne, sest seda tehakse tagantjärgi, kuna migreenihoo ajal ei ole paberpäevik kaasas või mugavas kohas,“ selgitab Migreventioni tegevjuht Katrina Laks, kes on ka ise 15 aastat migreeni käes kannatanud ja on Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu üks asutajaliikmeid. 

Eestlaste loodud digitaalse peaalupäeviku Migrevention saab alla laadida App Store´ist või Google Play poest.

Järgmise sammuna tuuakse kasutajateni peavaluõe nõustamine. Kogu digitaalse peavalukliinikuga, mis sisaldab lisaks õe nõustamisele ka neuroloogi, kliinilise psühholoogi ja füsioterapeudi tuge, loodetakse patsiente toetada alates 2023. aasta algusest.  

„Migreen on sageduselt kolmas kõige levinum haigus maailmas, kuid tänase päevani väga aladiagnoositud ja alaravitud. Meie kaugem eesmärk on tuua turule selline migreeni kaugravi lahendus, kus kasutaja saab ravi ilma kodust lahkumata. Hetkel oleme lahenduse prototüüpinud ning mullu novembrist selle aasta jaanuarini viisime Tartu Ülikooli Kliinikumis edukalt läbi esmase kliinilise pilootuuringu 10 patsiendil. Uuringutega jätkame kevadel,“ ütles Laks ja lisas, et ainuüksi Eestis on ligi 200 000 migreenipatsienti. 

“Vajadus patsiendi- ning spetsialistisõbraliku migreeni ravilahenduse järgi sai tõestatud 2018. aasta lõpul toimunud häkatonil “Migraine Innovation Challenge and Hack”. Ükski osalenud tiimidest lahendusega reaalajas välja ei tulnud, seega asusime seda ise tegema,“ rääkis Laks digilahenduse sünnist. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.