Tehnoloogia

Elu nagu ulmefilmis: Hiinas aitavad koroonaviirusega võidelda robotkäed

Lisatud video

Hiinas Shenyangi linnas on COVID-19 puhangu tõkestamiseks käimas masstestimine. Et sellega võimalikult kiiresti ühelepoole saada, pandi kurgust koroonaproove võtma ka robotid.

Põhja-Shenyangis kasutatakse koroonaproovide kogumiseks robotkäsi, mis konstrueeriti spetsiaalselt proovide kiireks kogumiseks. Ühtlasi vähendab robotkäte kasutamine inimestevahelise ristinfektsiooni ohtu ning aitab vältida nakkuse levikut linna ümbritsevas provintsis.

Veebileht Medicalxpress kirjeldab, et süsteem toimib justkui ulmefilmis. Näiliselt häirimatult jätsid proovivõttu ootavad inimesed oma isikutunnistused järgemööda skännerisse. Seejärel palus viisaka naishäälega salvestatud sõnum platsi võtta ning suu avada ja kaitsva plastkihiga ümbritsetud robotkäsi, sirutas vatipulga läbi ekraanis oleva augu inimese mandlite poole.

Tõele au andes peab märkima, et tegelikult on siisi mängus ka inimene – nimelt kontrollib luust ja lihast spetsialist roboti kaamerat ja jälgib, et proovipulk kurgus liialt sügavale ei liiguks.

Hiinast Wuhanist üle aasta tagasi alguse saanud Sars-CoV2 oli seal suures osas kontrolli alla saadud, kuid viimastel nädalatel on kogu riigis esinenud uusi kohalikke haiguspuhanguid. Seetõttu on riigi põhjapoolsetes piirkondades enam kui 20 miljonit inimest mingil viisil isolatsioonis. On lokaliseeritud sulgemisi, ja reisipiiranguid ning kümnetele miljonitele inimestele on tehtud koroonaviiruse teste.

Kartuses, et kokkupuude teenindajatega võib viirust levitada, on pandeemia ajal Hiinas roboteid kasutatud inimeste asendamiseks erinevates tööülesannetes hotelliportjeedest toidukulleriteni välja.

Vaata videost, kudias robotkäsi kurgust koroonaproovi võtab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.