Tehnoloogia

Ida-Tallinna Keskhaiglas puhastab haiglaruumide pindu ja õhku robotlamp

Vaata videost, kuidas robotlamp töötab

Möödunud aasta lõpust puhastab Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) ruumide õhku ja pindu ultraviolettkiirgust kiirgav robotlamp.Foto: ekraanitõmmis

Möödunud aasta lõpust puhastab Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) ruumide õhku ja pindu ultraviolettkiirgust kiirgav robotlamp Steripro. Infektsioonikontrolli arsti dr Aino Rõõmu sõnul on rumide deontaminatsioon ehk saasteainetest puhastamine infektsioonikontrolli A ja O.

ITK infektsioonikontrolli osakonna juhataja dr Aleksei Nelovkov täiendab, et see on võimas masin, mis puhastab õhku ja pindu ultraviolett kiirgusega, puhastab seentest, bakteritest ja viirustest. Masin töötab kiiresti ja annab kindlustunde, et ruum on puhas ja ohutu. “See on täiendav meetod ruumide lõplikuks puhastamiseks, koroonaviirus ruumis ellu ei jää.”

Dr Rõõmu sõnul on ultraviolettlambid olnud aastakümneid meditsiinis kasutusel, kuid varasemalt olid lambid väga väikese võimsusega ja puhastasid õhku ja pindu vaid kuni ühe meetri kaugusel lambi asukohast.

“Efektiivsus oli väike,” tõdes dr Rõõm. Ta lisas, et haigustega nagu multiresistentne tuberkuloos, Ebola, pandeemilised gripid, tekkis vajadus, et ruumide dekontaminatsioon oleks lühike ja efektiivne. Uued lambid ongi doktori sõnul väga efektiivsed.

Steripro arvestab välja sõltuvalt ruumi suurusest puhastamiseks kuluva aja. Kuna ultraviolettkiirgus on inimesele ohtlik, siis peatab masin töö, kui keegi ruumis liigub. Rõõm viitab, et dekontaminatsioon on sisuliselt 100%, seepärast on seade väga efektiivne nii COVIDi, tuberkuloosi kui ka multiresistentsete haigustekitajate suhtes.

“Meil on palju ruume, mille puhul on lõppdekontaminatsioon oluline, kui seal on viibinud septiline haige,” räägib dr Rõõm, lisades, et pindade ja õhu puhastamine on vajalik ka viiruspandeemia välistel aegadel. “Multiresistentsed tüvede, näiteks tuberkuloosi puhul, on dekontaminatsiooni jaoks see vajalik, nii bakterite, seente kui viiruste puhul. Lambi eelis on ka see, et see ei jäta kemikaale pindadele ja ruum ei vaja õhutamist.”

ITK registratuurides kasutatatakse näiteks külmplasma õhupuhasteid. Õhk käib läbi külmplasmatoru ja õhus olevad viiruse ja bakteriosad hävitatakse. See on pandeemia ajal, kui inimesed vahetuvad kiiresti ja viiruskontsentratsioon võib olla kõrge, väga oluline.

“Dekontaminatsioon on infektsioonikontrolli A ja O,“ ütleb dr Rõõm.

Vaata videot, kus ITK infektsioonikontrolliõde Diana Gusseinova selgitab, kuidas Steripro töötab.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.