Tehnoloogia

Koroonatõend hetkega telefoni: eestlased lõid lihtsa veebirakenduse kiirtesti tõendite väljastamiseks

Kiirtesti negatiivse tulemuse korral väljastab teenuseosutaja koroonatõendi, millega saab tõendada enda nakkusohutust.Foto: Shutterstock

Uus veebirakendus Linnaluba pakub kiirtestimise teenuseosutajatele võimalust väljastada kiiresti kiirtesti sertifikaate. Samuti saab sellega mugavalt kontrollida kõiki Euroopa Liidu koroonatõendeid.

Digitaalne keskkond linnaluba.ee pakub võimalust erinevatel tervishoiuasutustel, apteekidel ja ürituste korraldajatel väljastada 48 tundi kehtiva COVID-19 kiirtesti sertifikaadi. Testi tulemus saadetakse koheselt pärast testitulemuse selgumist testitava telefonile.

Väljastatud sertifikaati saab kasutada kõikjal, kus kehtib koroonatõendi nõue ning samuti saavad seda kontrollida kõik teenusepakkujad või ürituste korraldajad. Rakendus on testitavatele tasuta.

Seejuures tasub teada, et pärast tervishoiuasutuse või apteegi poolt sertifikaadi väljastamist on tõend kehtiv järgnevad 48 tundi. Üritustel kohapeal tehtud juhendatud testimise tulemusena väljastatud sertifikaat annab loa osaleda üksnes antud üritusel. Mõlemal juhul vastab väljastatud sertifikaat terviseameti nõuetele ning sisaldab lisaks ka unikaalset QR-koodi.

Mugav koroonatõendite kontroll

Lisaks sertifikaatide väljastamise teenusele loodi ka rakendus kõikide koroonatõendite kontrolliks, mida saab kasutada igas nutitelefonis. See tähendab, et Linnaluba võimaldab verifitseerida kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides välja antud ja Euroopa Liidu standardile vastavaid digitaalseid koroonatõendeid – immuniseerimise, läbipõdemise ja testi tõendit.

Tõendi kontrollimiseks piisab telefoni kaamera suunamisest inimese telefonis olevale QR-koodile, pärast mida teeb telefon päringu linnaluba.ee andmebaasi. Kontrollsüsteem toimub sekundite jooksul ning kiirendab ja lihtsustab oluliselt kontrollkohustusega ettevõtte tööd.

Rakendus juba kasutusel

Üks Linnaloa esimesi kasutajaid oli õendusettevõte Pereõde OÜ, kes igapäevaselt teostab nii vaktsineerimisi koroona vastu kui viib ka läbi kiirtestimisi erinevates asukohtades.

“Tänase kiirtestimise süsteemi suurim miinus on see, et testija on testitavaga mitu korda kontaktis ka pärast testi sooritamist – tihti tullakse juba varsti küsima testi tulemust ja kui seda veel ei ole, siis tullakse uuesti, et testitulemus paberil kätte saada. Lisaks on keerulises olukorras ürituste korraldajad, kuna tõendeid tuleb kontrollida massiliselt ning see on ajakulukas,“ kirjeldas Pereõde OÜ juhatuse liige Aivar Koppas. 

Lisaks Pereõde OÜ-le on rakendus kasutusel juba mitmes tervishoiuasutuses ning olnud sertifikaatide väljastajaks erineva suurusega üritustel. Alates tänasest on Linnaloa rakendus kasutusel Pärnu Ülejõe apteegis, olles esimene apteek Eestis, kes hakkab väljastama digitaalselt 48 tundi kehtivaid kiirtestide sertifikaate.

Linnaloa looja on osaühing Certivo meeskond. Rakenduse väljatöötamise taga on inimesed tervishoiusüsteemist ning tarkvaraarendusest, kelle eesmärgiks oli luua teenus, mis teeb koroonatõendite väljastamise ja kontrolli kiiremaks ning lihtsamaks kõigi osapoolte jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.