Tema sõnul on otsustustoe lahendustel potentsiaalselt väga tugev mõju nii ravikvaliteedi parandamisele kui ka patsiendiohutuse tagamisele, mis on nende lahenduste kasutuselevõtmise peamine põhjus. Seda kinnitavad ka mitmed uuringud, viidates selgele mõjule ravitulemustes. „Näiteks on tööriista toel vähenenud rehospitaliseerimine, patsiendi ohutusega seotud juhtumid ja suremus. Lisaks on õigeaegsete ravile suunamiste ja välditavate uuringute ära jätmise arvelt paranenud ka ravikvaliteet,“ mainis Kõnd.
Ta leiab, et lisaks otsustustoe lahendustele on tulevikus vaja ka kogu perearstikeskust või haiglat hõlmavat terviseanalüütika moodulit, mis võimaldab perearstil analüüsida kõigi tema nimistusse kuuluvate inimeste kliinilisi andmeid. „See võimaldab tuvastada need abivajajad, kes saaksid arsti sekkumisest enim kasu. Teisisõnu saaksime aidata inimesi, kellel on kõige suurem vajadus tervishoiuteenuse järele,“ selgitas Karin Kõnd.
Tervisejuhtimise töölaud haldab terviseandmeid
2022. aasta alguses tehti tervisekassas algust tervisejuhtimise töölaua projektiga, mis on üks olulisemaid ettevõtmisi üleminekul uue põlvkonna terviseinfosüsteemile. Tegemist on terviseandmete haldamise tööriistaga, mis tagab koos praegu arendatava terviseportaaliga tervishoiuspetsialistide ja patsientide vahel võimaluse uutmoodi koostööks.
Töövahend on abiks kõikidele spetsialistidele, kes vajavad patsiendiga töötades ligipääsu mitmesugustele terviseandmetele – see vabastab spetsialistid epikriiside loendites tuhlamisest, kuvades terviseinfosüsteemis olevaid andmeid kiirelt ja efektiivselt, prioritiseerides kõige olulisemat. „Loome kõikidele tervishoiuvaldkonna töötajatele koostööplatvormi, mis võimaldab inimese terviseandmetega üheskoos töötada – neid struktureeritult sisestada, kuvada ja omavahel vahetada. See tähendab, et spetsialistid üle terve riigi saavad töötada tõeliselt ühtse meeskonnana,“ rääkis tervisekassa arendusosakonna tootejuht Patrick Pihelgas. Tema sõnul tagab lahendus patsientide ravi järjepidevuse ja vabastab tervishoiutöötajate tööaega patsiendiga tegelemiseks.
Pihelgase sõnul luuakse koostööplatvorm kõigile tervishoiuspetsialistidele, kelle sekka kuuluvad arstid, õed, hambaarstid, apteekrid, füsioterapeudid, sotsiaaltöötajad, ekspertiisi tegijad, psühholoogid ja veel paljud teised. „Töölaud asendab ajapikku juba teada-tuntud Andmevaaturi, säilitades kõik selle mugavused ja võimalused. Lisaks toome ühe katuse alla kõikvõimalikud digilahendused ja e-teenused, et ei peaks patsiendikäsitlust toetavaid vahendeid eri kohtadest otsima,“ lisas ta.
Tervisejuhtimise töölaud jõuab tervishoiuspetsialistideni järk-järgult ja kokku plaanitakse töölauale lisada mitukümmend eri moodulit, mis loovad inimesest ja tema andmetest tervikpildi. See võimaldab tervishoiuspetsialistil tegutseda senisest efektiivsemalt, keskendudes rohkem patsiendi abistamisele. Moodulitest on planeeritud näiteks ravimiskeem, eluanamnees, suunamiste ülevaade, vastuvõttude kokkuvõtted ja loomulikult personaalmeditsiini andmed koos otsusetoega.