Tehnoloogia

Nutikellad suudavad tuvastada COVID-19 sümptomeid juba enne, kui kasutaja arvatagi oskab, et on nakatunud

Nutikelladest võib olla abi pandeemia ohjeldamisel.Foto: Shutterstock

USA-s asuva Mount Sinai meditsiinikõrgkooli teadlaste rühm leidis tõendeid, mis viitavad sellele, et nutikellad suudavad COVID-19 sümptomeid tuvastada enne, kui inimene on nakatumisest teada saanud, kirjutab MedicalXpress.

Teadusmeeskond kirjeldab oma veebisaidil, et uurimuse kestel analüüsiti 297 tervishoiutöötajat ning jälgiti nende Apple Watchi andmeid.

Üks COVID-19 infektsiooni varajasi tunnuseid on teadlaste sõnul põletik nakatunud kehapiirkondades. Kui põletik algab, reageerib keha sellele muutustega verevoolus. Verevoolu muutust võib täheldada inimese südame löögisageduse kergetes muutustes, mis on tuvastatavad nutikellade kaudu, nagu Apple’il.

Salvestades pika aja vältel inimese südamelööke, saab nutikell määrata kella kandja jaoks keskmise normaalse südamelöökide sageduse. Kui ilmneb äkiline kestev muutus, näiteks püsiv südame löögisageduse kõikumine, suudab seade ka selle tuvastada.

Mount Sinai ülikoolis tehtud testil paluti vabatahtlikel kanda pidevalt nutikella ja installida ka kellarakendus, mis otsis spetsiaalselt püsivaid muutusi nende südamelöögis. Teadlased leidsid, et kellad suutsid tuvastada kaks kolmandikku nakatunud inimestest keskmiselt seitse päeva enne seda, kui vabatahtlikud ise endal mingeid haigustunnuseid märkasid.

CBS News’is süveneti hiljuti Mount Sinai meditsiinikõrgkoolis ja Stanfordi ülikoolis tehtud teise sarnase uuringu tulemustesse ning uuriti, kas ka teiste tootjate nutikelladest võiks koroonaviirusesse nakatumise tuvastamisel abi olla.

Leiti, et nii see on – nutikad monitorid suudavad COVID-19 infektsiooni väga sageli tuvastada juba kuni nädal enne sümptomite ilmnemist.

Lisaks märgiti, et insenerid saaksid nutikelladele arendada ka rakendusi, mis hoiatavad võimaliku nakatumise eest ja seejärel saaks hoiatuse saanud kellakasutaja kuni COVID-19 analüüsi tulemuse selgumiseni juba ennetavalt isolatsioonis viibida, et teiste nakatamist vältida. See võib inseneride sõnul aeglustada praeguse COVID-19 ja ka võimalike tulevikus tekkida võivate pandeemiate levikut.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.