Tehnoloogia

TalTechi teadlased hakkavad koostöös neuroloogiakeskusega taastusraviroboteid paremaks muutma

Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsiooni keskus.Foto: HNRK / Vaiko Noor

Tehnikaülikool alustab koostööd Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskusega, et teha paremaks taastusraviroboteid ning arendada uusi digitehnoloogiaid.

Samuti uuritakse individuaalselt kohandatud 3D prinditud ortooside valmistamist patsientidele.

Tulevikus on meditsiinikeskused üha rohkem inseneride ja robotite pärusmaa

TalTechi inseneriteaduskonna professori Tauno Otto sõnul on eri robotite jaoks erinevad lahendused.

Üks koostöö eesmärkidest on tema sõnul luua taastusravirobotitele tarkvarad, et tuua patsientide igapäevakeskkond, näiteks kodu või töökoht, rehabilitatsioonikeskusesse.

Sama plaanitakse teha virtuaalreaalsuse abil. Prof Otto on veendunud, et tuleviku meditsiinikeskused on üha rohkem inseneride ja robotite pärusmaa.

Tehnoloogia aitab kohandada teraapiaid vastavalt patsiendi vajadustele

Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse juhatuse esimehe Kadri Englase sõnul on taolised arengud taastusravis olulised.

Englas selgitab, et nii saab kohandada teraapiaid rohkem vastavalt patsiendi vajadustele ja luua neile tuttavat keskkonda. Taastusravi ja rehabilitatsiooni tähtsaim eesmärk on saavutada igapäevaelus hakkamasaamine. Seetõttu on tavapärase keskkonna taasloomine teraapias olulise tähtsusega. Robotid ja nende tarkvara saavad selles olla abiks.

Testida soovitakse digikaksikute tehnoloogiaid

Taastusravi spetsialistid ning teadlased soovivad testida ka digikaksikute tehnoloogiat, et roboteid juhtida distantsilt ja koguda neilt vajalikku tagasisidet sooritatud teraapiatest.

Kadri Englase sõnul toetab vahetu tagasiside patsiendi motivatsiooni, pikemaajalisem tagasiside aitab teraapiaid paremini planeerida ja tulemuslikumaks muuta.

Lisaks asutakse Englase sõnul analüüsima 3D tehnoloogia tõhusust individuaalsete ortooside printimisel, et aru saada, kas ja milliste ortoosidega õnnestub võita aega ja vähendada kulusid.

Toimetas Triin Raestik

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.