Tartu Ülikoolis hakatakse Ukraina ja Eesti ravimtaimedest looma 3D-prinditud tervisetooteid

Ukrainlane Oleh Koshovyi (vasakul) hakkab Eesti ja Ukraina ravimtaimedest looma uusi 3D-prinditud tervisetooteid.Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli farmaatsia instituut pälvis 168 000 euro suuruse granti, mille abil hakkab siin järeldoktorantuuris õppiv ukrainlane Oleh Koshovyi Eesti ja Ukraina ravimtaimedest looma uusi 3D-prinditud tervisetooteid.

Projektitaotluseni jõuti tänu varasemale tutvusele ja koostööle. Oleh Koshovyi ütles, et kuulis esimest korda Tartu Ülikooli farmaatsia instituudist 2016. aastal, kui selle teadlased võtsid osa Ukrainas asuva Riikliku Farmaatsia Ülikooli konverentsist Kharkivis.

„Pärast seda otsustasime üksteisega kontaktis olla. Külastasin koos grupiga Erasmus+ programmi raames Tartu Ülikooli, millele järgnes farmaatsiaõppejõudude ja -tudengite ekskursioon Tartusse,“ meenutas doktorant.

Üks projekti juhendajatest, professor Ain Raal ütles, et üsna pea pärast seda alustati sisulise koostööga, mille tulemusel ilmus nende esimene ühispublikatsioon 2020. aastal. „Projekti taotlemise ajaks olime avaldanud 12 publikatsiooni,“ märkis professor. 

Oleh Koshovyi sõnas, et täpsemalt soovitakse projektis luua uudseid bioaktiivseid looduslikke materjale ja preparaate 3D-printimise abil. Selleks kasutatakse Ukraina ja Eesti ravimtaimi, mis avaldavad antimikroobset, põletikuvastast, infektsioonivastast ja keskvärvisüsteemi rahustavat toimet.

„Tulenevalt Ukrainas toimuvast sõjast on sealse farmaatsia ja meditsiini jaoks väga oluline väljakutse aidata ravida mitmesuguseid haavu ja vigastusi. Samuti on eluliselt oluline vähendada sõja tõttu kannatanud inimeste kesknärvisüsteemi häireid nagu ärevus, uinumisraskused, unehäired, vaimne kurnatus ja depressioon,“ lisas Ain Raal.

Oleh Koshovyi ütles, et tema peamiseks uurimisvaldkonnaks oli uute taimsete ravimite loomine ning taimsete farmaatsiatoodete standardiseerimine vastavalt Ukraina ja Euroopa nõuetele.

Oleh Koshovyi projekt kannab nime „Design and development of 3D-printed medicines for bioactive materials of Ukrainian and Estonian medicinal plants origin“. Projekti juhendajad on professor Ain Raal ja professor Jyrki Heinämäki.

Euroopa Komisjoni poolt välja antava grantiga „MSCA4 Ukraine“ toetatakse 13 doktoranti ja 111 järeldoktorantuuri tegevat teadlast, et nad saaksid oma teadustööd jätkata Euroopas. 
 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.