Teadusuuring: arvutiprogramm aitab vähipatsientidel haigust kontrolli all hoida

Vaktsineerimise aja saab broneerida digiregistratuuri kaudu, helistades kohalikku haiglasse või eraraviasutuse registratuuri.Foto: Shutterstock

Ühendkuningriigis tehti ainulaadne katse, milles osalenud sajad vähipatsiendid kasutasid oma haiguse kontrolli all hoidmiseks arvutiprogrammi, et hallata haigussümptomeid ning seeläbi parandada elukvaliteeti, kirjutab Medicalxpress.

Varajase staadiumi pärasoole, rinna või günekoloogilise kasvajaga patsiendid võtsid osa eRAPID süsteemi katsest, mille arendas väja Ühendkuningriigis asuv Leedsi ülikool ning mis võimaldas neil kodus olles sümptomitest arstile teada anda ja saada vahetut nõu, kas konkreetses olukorras saab hakkama koduste ravimitega või peab pöörduma haiglasse.

Juba esimestel katsenädalatel selgus, et patsiendid said arvutiprogrammi abiga parema kontrolli sümptomite üle ning ka füüsiline heaolu oli suurem. Uuringust selgus, et 12 nädala jooksul hoidis süsteem ära haiguse halvenemise ligi 9 protsendil patsientidest. Lisaks ansid haiged teada suuremast enesekindlusest toimetulekul 4kuulise katseperioodi lõpus.

Uuringu tulemused näitavad, et patsiendi heaolu on võimalik saavutada kuluefektiivsel viisil ilma vajaduseta suurendada klinitsistide töökoormust.

See on esimene omataoline katse, mis pakkus automatiseeritud nõuandeid, ja üks ainult mõnest katsest, mis keskendub peamiselt varajase vähistaadiumi patsientidele, kelle ravieesmärk on vähi seljatamine.

Leeds’i Meditsiinilise Uurimustöö Instituudi, Leedsi Ülikooli, Leedsi Vähikeskuse, Leedsi NHSi usaldusfondi programmi juhtiv professor Galina Velikova sõnas, et aina rohkemad vähipatsiendid saavad ulatuslikku ravi, mis tähendab, et patsiendid elavad kauem ja vajavad seetõttu pikemat järelvalvet ja hoolekannet.

“Online-jälgimise võimalusel on potentsiaali olla patsiendikeskne, turvaline ja efektiivne toetamaks patsiente nende vähiravi ajal, samal ajal aidates toime tulla kasvava vähiravi töökoormusega.”

Dr Kate Absolom, St James Leedsi Meditsiinilise Teadustöö Instituudi stipendiaat, Leedsi Terviseteaduse Instituudist, ütles, et julgustavad tulemused rajavad teed vähiravi edasiseks arenguks. “Covid-19 pandeemia on näidanud vajadust ja kiirendanud üleminekut tehnoloogiaalasele ravile, niiet need uurimustulemused on väga ajakohased,” märkis ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.