Teadusuuring selgitas välja: kas aktiivsusmonitori kasutamine aitab suurendada füüsilist aktiivsust?

Aktiivsusmonitorid ei ole head ainult terviseandmete kogumiseks, vaid need julgustavad ka aktiivsem olema.Foto: Shutterstock

Kuigi füüsiline aktiivsus on tervise tugevdamisel väga oluline, on mõnikord keeruline leida motivatsiooni, et rohkem liikuda.

Sydney ülikoolis tehtud uuring näitab, et motivatsiooni liikumiseks saab ka taskus või käe peal kaasas kanda – nimelt kinnitas uuring, et nutiseadmete rakenduste ja aktiivsusmonitoride tarvitamine suurendab nende kasutajate motivatsiooni ja parandab füüsilist aktiivsust.

On mitmeid viise, et jälgida oma füüsilist aktiivsust. Tänapäeva tehnoloogia, nagu nutitelefonid, nutikellad ja -võrud teevad selle jälgimise väga lihtsaks. Sa näed kui palju samme sa päevas teed, kui kaugele oled kõndinud, kui palju kaloreid põletanud. Trenni ajal saad mõõta pulssi ja jälgida muid terviseparameetreid.

Siiski pole see kõik pelgalt andmete kogumine – nutivahendid võivad julgustada ka rohkem liikuma.

Teadlased tegid kokkuvõtte kontrollitud katsetest, mis hindasid mobiilirakenduste ja aktiivsusmonitoride mõju ja kus osalesid erinevate elustiilidega 18–65aastased inimesed.

Katsega koguti järgmiseid andmeid: mitu sammu tuli päevas kokku, mitu minutit tehti nädalas keskmise kuni tugeva tasemega trenni, mitu päeva nädalas treeniti ja mitu minutit oldi füüsiliselt aktiivne ning vaadati, kas füüsilise aktiivsuse seiramine reaalselt ka aitas.

Kokkuvõtetest selgus, et nutitelefoni rakendused, nutikellad ja -võrud suurendasid osalejate füüsilist aktiivsust keskmiselt 2000 sammu võrra päevas. See on suurepärane uudis, arvestades, et füüsilise aktiivsuse parandamine on seotud hea tervisega, näiteks alandab riski selliste krooniliste haiguste tekkeks nagu kardiovaskulaarsed haigused, diabeet ja mõned kasvajatüübid.

Leiti, et näiteks kui rakendus annab märku, et on vaja rohkem liikuda, on see üks paremaid meetodeid motivatsiooni tõstmiseks. Seda eriti juhul, kui sõnumid on personaliseeritud, mainivad kasutaja nime ja annavad ülevaate ka statistikast.

Uuringu kaasautor Melody Ding sõnas, et ka kõige tagasihoidlikumad paranemised füüsilises aktiivsuses viivad parema terviseni.

Füüsiline aktiivsus on tervise hoidmisel kahtlemata vajalik. Ja kui aktiivne olla on moes, siis see on hea asi, sest rohke liikumine vähendab enneaegse surma riski, aitab vähendada kaalu ning parandab vaimset ja füüsilist tervist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.