Andmed paiknevad haiglate erinevates süsteemides laiali
Kliinikumis vähiandmetega tegelev töögrupp nägi eeltoodud kitsaskohtade lahendusena ühtse töölaua loomist ning algatas selleks projekti „Vähivaldkonna andmepõhise otsustamise juhtimislaua arendamine ja katsetamine”. Tänaseks on vähikeskuse projektist välja kujunenud üleriigiline koostöö, ambitsioonika eesmärgiga muuta andmekorjet rohujuuretasandil.
Kliinikumi vähikeskuse juhi sõnul on tegemist mitmel moel erakordse ettevõtmisega. „Eesmärk on luua patsiendipõhine ja haigusjuhtude ülene töölaud, mis sisaldab üleriigiliselt ja struktureeritult vähi põhiandmeid. Loodav töölaud pakub terviklikku ülevaadet vähipatsiendi raviteekonnast, loob eelduse kvaliteediindikaatorite hindamiseks ja teadustööks, olles abiks nii arstidele, teadlastele kui ka patsientidele, kellel samuti võiks olla võimalik jälgida oma paiknemist raviteekonnal. Patsiendi kaasatus on kaasaegse väärtuspõhise meditsiini üks nurgakividest,” rääkis dr Kõrgvee.
Praegused vähiravi ja diagnoosimisega seotud andmed paiknevad sageli hajutatult erinevates IT-süsteemides, näiteks e-labor, eHL, ARIA, ChemoCato, ning süsteemid ei ole sageli integreeritud ega vaheta omavahel infot. Dr Kõrgvee sõnul on osa andmeid struktureeritud, kuid suur osa esineb vabatekstina, mida on raske automaatselt analüüsida. Ta lisas, et mõningad andmed on hetkel üldse puudu, näiteks ravirida, haigusjuhtude ülesed vaatlused kehamassi ja sooritusvõime staatuse dünaamika hindamiseks.
„Hetkeplaanide kohaselt arendatakse Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) juhtimisel haiglainfosüsteemidesse integreeritav moodul, mis vahetab automaatselt andmeid üleriigilise terviseinfosüsteemiga,“ rääkis vähikeskuse juht, kelle sõnul on oluline tagada ühelaadne andmekorje rohujuuretasandil, ilma tervishoiutöötajat lisakoormata.
Dr Kõrgvee sõnul plaanitakse projekti käigus ühtlustada nii kasutatav terminoloogia kui ka andmehulk. Projektiidee tõendamise etapis põhineb see algsete plaanide kohaselt üle-euroopalisel konsensusel loodud MEDOC andmestikul, mis sisaldab 40 andmeühikut iga vähipatsiendi kohta.
Mastaapne projekt