Tehnoloogia

Uuenenud kontrollirakendus näitab, kas Eestis väljastatud koroonatõend kehtib ka välisriigis

Riigid liituvad uue andmevahetuslahendusega ja avaldavad kontrollirakenduse jaoks oma riigis kehtivad reeglid järk-järgult.Foto: Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus

Euroopa Liidu koroonatõendite kontrollirakendusega on tänasest võimalik kontrollida oma tõendi vastavust 13 välisriigis nakkuse leviku tõkestamiseks kehtestatud reeglitele.

“Reisimine on olnud Covid-19 tingimustes keeruline. Selleks, et võimaldada turvalisemat ja mugavamat reisimist võeti juunis kasutusele Euroopa Liidu Covid-tõendid. Siiski on igal riigil võimalik kehtestada nakkuse leviku tõkestamiseks erinevaid meetmeid, mistõttu tuleb alati enne reisimist veenduda, kas olemasolev tõend on piisav riiki sisenemiseks või piiriületuse järgsest isolatsioonikohustusest vabastuse saamiseks,“ ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Kalle Killar.

Tänasest ongi tõendite kontrollirakendust täiendatud selliselt, et inimene saab lisaks oma riigi tingimustele kontrollida tõendi vastavust ka teistes riikides kehtivatele nakkustõrje reeglitele. See tähendab, et kui tahad teada, kas võid Eestis kehtiva tõendiga ka näiteks Hispaaniasse või Saksamaale sõita, siis saad seda kontrollida lehelt kontroll.digilugu.ee.

Vaikimisi kontrollitakse alati esmalt tõendi vastavust Eesti reeglitele. Pärast esmast skaneerimist on võimalik sisestada mõni teine soovitud riik, reisikuupäev ning skaneerida oma tõendi QR-kood uuesti. Seejärel kuvab rakendus automaatselt info, kas loodud tõend on piisav riiki sisenemiseks või isolatsioonivabastuse saamiseks ka näiteks Saksamaal või mõnes muus riigis.

Millised riigid on oma nõuded digiväravasse juba laadinud?

Riigid liituvad uue andmevahetuslahendusega ja avaldavad kontrollirakenduse jaoks oma riigis kehtivad reeglid järk-järgult. Praeguseks on kontrollirakenduse uuendusega liitunud lisaks Eestile ka Saksamaa, Hispaania, Holland, Iirimaa, Leedu, Luksemburg, Poola, Prantsusmaa, Rumeenia, Albaania, Sloveenia, Ukraina ja Šveits.

Lisaks tõendite kontrollimisele võivad riigid kehtestada teisigi piiranguid või tõendi kehtivuse tingimusi muuta. Seega tuleks alati enne reisimist tutvuda sihtriigis kehtestatud nõuetega lisaks ka veebilehel reisitargalt.vm.ee või reopen.europa.eu.

Pidevad kontrollirakenduse arendustööd

Alates juunist on Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) arendatud digitaalseid koroonatõendeid loodud üle 700 000. „Meie jaoks on see tähendanud pidevat teenuse edasiarendamist,“ ütles TEHIKu tervisetalituse juht Tõnis Jaagus.

Nii muutus näiteks suve lõpus tõendite kontrollimine lihtsamaks ettevõtjatele, sest kasutusele võetud tehniline lahendus võimaldas lisaks tõendi autentsusele kontrollida ka selle täpset ajalist kehtivust. Samuti parandati QR-koodi lugemise võimekust ja töökindlust wallet-tüüpi mobiilirakendustes, kus inimesed tõendeid hoiavad. 

„Tänase uuenduse käigus parandasime ka kontrollirakenduse loetavust – nüüd näeb tõendi kontrollija esimeses kiires vaates ainult inimese nime, sünniaega ja kehtivust ning alles pärast seda vajadusel tõendi täpsemat andmestikku,“ selgitas Tõnis Jaagus. 

Järgmisena valmib tehniline lahendus Eestis vaktsineeritud välismaalastele, kellel puudub Eesti isikukood. Koroonatõendi siseriiklikku kasutust ja kontrollimist tänased uuendused otseselt ei puuduta, pisut muutub vaid lahenduse visuaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.