Uuring: Uuemate 4G ja 5G põlvkondade tehnoloogia kasutuselevõtuga kiirguse tase langeb

Viimase 15 aasta mõõtmised erinevates riikides näitavad, et kiirguse tase ei ületa 5 V/m ning Eestis jääb see vaid 1 V/m juurde. Uuemate põlvkondade tehnoloogia (4G, 5G) kasutuselevõtuga langeb kiirguse tase veelgi.Foto: Shutterstock

Teadlaste sõnul võib praegust kiirguse taset maailmas ja Eestis lugeda piisavalt ohutuks. 5G kiirgusmõju on pigem väiksem, kuna uuemate põlvkondade tehnoloogia kasutuselevõtuga langeb kiirguse tase ning seeläbi väheneb ka võimalik tervisemõju, selgub TalTechi teadlaste tehtud uuringust.

Eesti teadlased möönavad, et kiirguse tervisemõju või ka selle puudumist on keeruline usaldusväärselt tõestada, kuna kogu inimkond elab elektromagnetväljas ja kiirgusest mõjutamata võrdlusgruppi ei ole võimalik leida ega ka eristada kiirgust teistest tervist mõjutavatest teguritest. Siiski võib praegust kiirguse taset maailmas ja Eestis lugeda tervisele piisavalt ohutuks.

„Terviseriski ei ole võimalik vältida sidudes seda raadiokiirguse mõju lävendiga, kuna nii bioloogilise kui ka tervisemõju lävend põhimõtteliselt puudub. Küll aga on võimalik terviseriski minimiseerida sidudes tervisekaitsenormid pikaajalise kiirguse tasemega, mille puhul olulist tervisemõju ei ole märgatud,“ ütles uuringu üks autoreid, TalTech tervisetehnoloogiate instituudi kaasprofessor Maie Bachmann. „Raadiokiirguse puhul on selleks raadioringhäälingu pikaajalise kiirguse tase 6 V/m, mis on madalam kui kehtiv piirväärtus 61 V/m.“

Mitteioniseeriva kiirguse nõudeid elukeskkonnale reguleerib Eestis 2002. aastast kehtiv sotsiaalministri määrus. Selle uuendamine on plaanis tuleval aastal. „Mõistetavalt on 5G kasutuselevõtt tekitanud küsimusi ühiskonnas ning uuring annab neile vastuseid. Eesti teadlaste seisukohti nii 5G kui ka olemasolevate tehnoloogiate raadiokiirgustasemetest ja mõjust tervisele saame võtta arvesse elukeskkonna mitteioniseeriva kiirguse nõuete uuendamisel,“ ütles rahvatervise osakonna nõunik Ramon Nahkur. „Positiivne on teadlaste järeldus, et 5G mõju on pigem väiksem kui eelmiste põlvkondade tehnoloogial ning ühtlasi saime suure hulga väärt andmeid raadiokiirguse tasemest Eesti erinevates paikades.“

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sideosakonna juhtaja asetäitja Mart Laasi sõnul toob iga uus tehnoloogia endaga arusaadavalt kaasa küsimusi. „Ka 3G ja 4G tulek tõi kaasa sarnaseid küsimusi seoses tervisemõjudega. 5G on raadiotehniliselt väga sarnane 4G-ga, mis levib täna Eestis väga ulatuslikult ning pole alust arvata, et 5G endaga kahjulikke mõjusid kaasa tooks. Samas annab valminud uuring vajaliku sisendi kiirgusnormide üle vaatamiseks. Seni ei ole Eestis sideettevõtetel kehtivate kiirgusnormide ületamisega probleeme olnud,“ märkis Laas.

Selleks, et kiirguse võimalikku tervisemõju veelgi vähendada, soovitavad teadlased eelistada kaabelühendusi olukorras, kus side mobiilsust pole vaja tagada, vältida raadiosageduslike kiirgusseadmete (sh mobiiltelefonid, WiFi jt) kasutamist lasteasutustes, inimestel piirata juhtmevabade seadmete kasutamist ning eelistada kaabel- ja optilisi ühendusi. Samuti soovitatakse mitte hoida kiirgusseadmeid vahetus kontaktis kehaga ning piirata mobiilside kasutamist halbades levitingimustes, nt rongis, autos, bussis.

Uuringu „Hinnang praegustele ja 5G kasutuselevõtmisega kaasnevatele võimalikele tervisemõjudele, mis on seotud mitteioniseeriva kiirgusega“ tellis sotsiaalministeerium ning rahastas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Uuringu teostasid Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia teaduskonna tervisetehnoloogiate instituudi, Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi ja ärikorralduse instituudi teadlased. Eksperdina kaasati ka Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu professor Hans Orru.

Uuringu eesmärk oli anda Eesti teadlaskonna hinnang mitteioniseeriva kiirguse, sh mobiilside 5G võimalikest mõjudest tervisele ning teha ettepanekud mitteioniseeriva kiirguse nõuete ajakohastamiseks ning mõõta raadiokiirguse tasemeid Eesti mobiilsidetugijaamade, sh 5G-tugijaamade lähialadel, et analüüsida raadiokiirgussituatsiooni avalikus ruumis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.