Tervisesport

6 nõuannet kiropraktikult: kuidas ennetada aiatöödel seljahädasid?

Seljavalu tasub ennetada.Foto: Shutterstock

Kevade saabumisega suureneb ka aias tehtavate toimetuste hulk. Spordiklubis treenimine ja aias rügamine ei anna seljale aga võrdselt samasugust koormust. Nii võibki juhtuda, et märkamatult valutab hommikul selg.

Confido kiropraktik Gerly Truuväärt annab meditsiinikeskuse ajaveebis kuus soovitust seljavalu ära hoidmiseks ja leevendamiseks:

1. Väikesed muudatused argielus annavad kokku märgatava mõju. 

Aja oma igapäevatoimetused korda jalgsi – mine tööle ja kohtumistele kõndides, eelista alati treppe liftile, pärast tööd ja vabal ajal veeda aega õues. Nii hoiad oma lülisamba heas vormis.

2. Jälgi riietust. 

Pane selga riided, mis ei aja sind higistama. Alati jälgi põhimõtet, et pigem olgu pisut jahe kui seljas liiga palju riided, sest kehatemperatuuri saab alati kerge füüsilise koormusega tõsta.

3. Tee töökohal istudes pause iga 30-40 minuti järel, et muuta oma keha liikumismustrit.

Kuula näiteks lemmiklugu ning tantsi, kõnni tagurpidi, tee mõned kükid, kätekõverdused või vastu seina rühiharjutusi. Kutsu kolleegid samuti kampa, sest koos on lõbusam ja motivatsiooni liigutada rohkem.

4. Igasugune sundasend on seljale koormav. 

Istumine iseenesest ei ole kehale halb. Selga koormab aga igasugune sundasend, ka näiteks pikalt seismine või võimlemispallil istumine. Mõtle liikumisele pigem kui heale võimalusele anda igasugustele lihastele erinevat koormust.

5. Vee joomine on rohkemat kui moetrend. 

Liikuva ja valuvaba keha heaks on ülioluline igapäevane piisavas koguses vee tarbimine. Kuigi soovitatav on juua kaheksa klaasi ehk ligi kaks liitrit vett päevas, pole see norm mõeldud igaühele. Palju oleneb veel elustiilist, toitumisharjumustest, kehatüübist ja töö iseloomust.

6. Võta aega korralikuks lõunasöögiks. 

Õige, mitmekesine toitumine annab kehale piisavalt mikrotoitaineid, et toetada terve luustikku ja lihaskonna toimimist. Ürita vältida jooksu pealt võileiva ampsamist, vaid võta aega, et süüa korralik tasakaalustatud lõuna. Kui on kiire, siis ebatervisliku näksi söömise asemel joo pigem vett.

Truuväärt paneb südamele, et olgu seljavalu nõrk või tugev, seda ei pea kannatama. Mõistlik on abi saamiseks pöörduda koheselt füsioterapeudi või kiropraktiku poole. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.