Tervisesport

Egle Nabi: lihastoonuse ja tervise säilimise nimel tuleks kaalu langetada rahulikult

"Kui alustada elustiili korrigeerimisega juba täna, on uue aasta alguseks juba väike sissejuhatus tehtud. Iga positiivne käik mõjutab loomulikult nii kehakaalu kui ka enesetunnet," soovitab Egle Nabi.Foto: Confido

Pühade ja tähtsündmuste eel on tavaline alustada mõne uue dieedi või treeningkavaga, et kiiresti ideaalvorm saavutada. Confido heaolukeskuse juht Egle Nabi tuletab meelde, et lihastoonuse ja tervise säilimise nimel tuleks kaalu langetada rahulikult. 

Kui oma toitumises korrektuuride tegemine ja liikumine mõjub üldiselt tervisele hästi, siis kiirdieet võib pikemas perspektiivis teha rohkem kahju kui head. Confido heaolukeskuse juht Egle Nabi kirjutab Confido ajaveebis, et kaalulangetuse ja trenniga tuleks alustada varakult ja rahulikult – mitte tähtsündmuse eel parema vormi saavutamiseks, vaid selleks, et kogu eluks vormi saada.

Nabi tunnistab, et talle ei meeldi kritiseerida üht või teist teguviisi, kuid kiirdieet on miski, mida ta ei poolda. „Seal on oluline vahe, kas dieeti peetakse iseseisvalt oma tervisega riskides või jälgitakse tervisenäitajaid ja kaloraaži koos spetsialistiga meditsiinilisel eesmärgil,“ märgib treener.

Iseseisvalt soovitab Egle dieete, mis keskenduvad tervislikule toitumisele ja mille tulemus saabub stabiilselt pikema aja jooksul. „Ühelt poolt ei saa seda enam nimetada dieediks, sest sisuliselt on tegemist elustiili muutusega, mis peaks olema püsiv,“ kommenteerib ta.

Kiirdieetide puhul tasuks meeles pidada, et organism ei saa madala kaloraažiga toidust kätte kõiki vajalikke vitamiine. See mõjutab tervist ja ainevahetuse hormoonide tootmist ning on loogiline, et endise toitumise juurde naastes hakkab kaal taas tõusma. Nabi sõnul võivad vanuse suurenedes olla äärmuslike dieetide tagajärjed ka pisut raskemad ja inimene ei pruugi tajuda, et tema meeleolukõikumisi või stressi tõusu on põhjustanud toitumine. 

Kui elustiil on tervislik, muutub ka kaal tervislikuks. Nabi soovitab alati toidukordadest kinni pidada ning lisaks jälgida ka toidukoguseid, mis silma all on. „Eri uuringud on näidanud, et mida rohkem toitu on saadaval ja silma all, seda rohkem tahab inimene need kõik ka ära süüa,“ kommenteerib treener.

Lisaks soovitab ta jääda järjepidevaks. „Osa inimesi on nädala sees n-ö väga tublid, nad piiravad rangelt söömist, jätavad menüüst välja ka need toidud, mis tegelikult võiksid seal olla, aga nädalavahetusel läheb sisse kõik. See on täitsa tavaline muster. Esmaspäevast hakkab kõik uuesti pihta. Aga miks see kordub? Sest pole stabiilsust,“ selgitab Nabi.

Niisiis tasub meeles pidada, et kaalulangetamisel on oluline muuta nii mõtlemist kui ka harjumusi, et raske vaevaga saavutatud ideaalvorm ka püsiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.