Tervisesport

Tasub teada! Valgujookidega liialdamine võib kaasa tuua neerufunktsiooni häire

Nii valgujoogid kui ületreenimine võivad neerudele liiga teha.Foto: Shutterstock

Kui alkoholi kahjulikkusest on kõik kuulnud, siis hoopis vähem on räägitud treeningjärgsete ja taastumist kiirendavate jõujookide ehk valgujookide varjuküljest. Kuidas meie neerud sellele vastu peavad?

„Mõistlikus koguses tarbides ei juhtu midagi halba, kuid selliste jookidega liialdamine võib kaasa tuua neerufunktsiooni häire,“ hoiatab Lääne-Tallinna Keskhaigla nefroloogiakeskuse juhataja dr Madis Ilmoja.

Probleemidest annavad märku tursed ja vähenenud uriinieritus (uriinipeetus). Tõsisemate juhtumite korral vajab inimene haiglaravi: tilguti abil taastatakse diurees, elektrolüütide tasakaal ja eemaldatakse organismist liigne vedelik.

Lisaks jõujookidele võib neerudele kahjulikuks osutuda ka väga suur füüsiline koormus. „Väga tugeva pingutuse tagajärjel võib tekkida lihaslagunemine, mille käigus tekivad omakorda ained, mis võivad neeru blokeerida,“ selgitab arst. Ta toob näiteks juhtumi oma praktikast, kus inimene oli merehädas ja pidi enda päästmiseks kõvasti pingutama, et kaldale ujuda. Pingutus päädis aga ägeda neerupuudulikkusega.

Õnneks ei ole sellised neeruprobleemid enamasti püsivad. „Kui inimene on eelnevalt olnud terve ja äge neerupuudulikkus saab ära ravitud, võib ta jätkata normaalset elu, aga loomulikult tuleb oma eluviis üle vaadata,” ütleb dr Ilmoja.

“Ägeda neerupuudulikkusega haiged kutsume aasta jooksul ambulatoorsesse kontrolli, vajadusel korduvalt. Reeglina loeme ägeda neerupuudulikkuse juhu lõppenuks ja patsiendi paranenuks üks aasta pärast selle algust,“ lisab arst.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.