Geeniproovidest on lõpuks päriselt kasu: Eesti geenidoonoritele avanes võimalus lasta hinnata oma vähiriski

Foto: Shuttertock

Eesti 200 000 geenidoonorit saavad võimaluse enda geeniriskide põhiseks vähi täppisennetuseks. Eesti meditsiinilabor Antegenes on välja töötanud geenitestid, mis hindavad inimese personaalseid kasvajariske ja annavad praktilised soovitused haiguse ennetuseks.

Kõigil geenidoonoritel on võimalik 1. maini 2021 tellida Antegenesilt tasuta vähiriski hindav raport, kasutades enda olemasolevaid andmeid geenivaramus.

Vähk avastatakse tihti liiga hilja

Antegenesi tegevjuht onkoloog dr Peeter Padrik ütles, et statistika alusel haigestub Eestis elu jooksul iga kolmas mees ja iga neljas naine pahaloomulisse kasvajasse. Seni on üheks suuremaks probleemiks kasvajate ravis haiguse hiline avastamine.

Padrik rääkis, et eesmärk on uudsete geenitestide alusel pakkuda Eestis kasvajate täppisennetust ehk võimalusi, mis aitavad inimestel ennetada või avastada vähkkasvajad võimalikult varakult.

Paljusid kasvajaid on võimalik vältida ja neid, mida pole, saab varaselt avastades efektiivselt ravida. “Uuenduslik vähi täppisennetus annab võimaluse tagada inimestele parem tervis ja pikem täisväärtuslikum elu,” lausus onkoloog.

Geenivaramu andmeid saab lõpuks oma tervise heaks kasutada

Dr Padriku sõnul teeb Eesti inimestele uued personaalmeditsiini võimalused kättesaadavaks pika traditsiooniga riiklikult toetatud geenivaramu ja geenidoonorluse projekt.

Geenivaramus juba doonorite poolt antud geneetiliste toorandmete põhjal saab hinnata kasvajate personaalset riskitaset Antegenesi uudsete geenitestidega, mis võimaldavad täppisennetust nelja sagedase kasvaja jaoks: rinnavähk, eesnäärmevähk, jämesoolevähk ja naha melanoom.

Tartu Ülikooli onkoloogia kaasprofessori Peeter Padriku asutatud Antegenes on Tartu Ülikooli ametlik hargettevõte ning innovaatilised testid on töötatud välja koostöös Tartu Ülikooli Eesti geenivaramuga.

Padriku sõnul on personaalmeditsiini ja täppisennetuse areng astunud suure sammu kasvajate varajases avastamises, mis võimaldab nende tulemuslikumat ravi.

Padrik täpsustas, et personaalmeditsiinist räägiti aastaid kui vähiravi tulevikust, mis täna on aga saanud reaalsuseks.

Kuivõrd vähi tekke riskid on igaühel erinevad, võimaldab personaalne riskihinnang hinnata inimeste isiklikku kasvajariski ja üles leida kõrgenenud vähiriskiga inimesed, et nad saaksid sõltumata vanusest õigeaegselt uuringutele ning personaalse jälgimisplaani.

“Personaalsed vähktõve ennetavad tegevused saab rakendada juba täna,” ütles dr Padrik.

Täppisennetuse testide aluseks on geeniandmed

Täppisennetuse testide aluseks on geeniandmed. Eesti geenivaramuga ühinenud geenidoonoritel on proov juba võetud, seega on võimalik kasutada olemasolevaid toorandmeid ning täiendav proovivõtt pole vajalik, mis teeb testi analüüsi oluliselt odavamaks.

Olemasolevad geenidoonorid saavad esitada Eesti geenivaramule avalduse enda andmete väljastamiseks ning Antegenes annab ühe testi vastuse tasuta kõigile, kes esitavad tellimuse enne 1. maid 2021.

Valida saab rinnavähi, eesnäärmevähi, jämesoolevähi ja naha melanoomi riskitaseme hindamise vahel. Testi tellimiseks on vajalik täita sooviavalduse vorm Antegenesi kodulehel siin ning edastada Eesti geenivaramule andmete väljastamise avaldus.

Andmete väljastamine geenivaramust võib võtta kuni 4 nädalat. Tellimuse esitamisega samaaegselt avatakse geenidoonorile Antegenesi kasutajakonto, mille kaudu saab turvaliselt oma andmed edastada.

Dr Padrik selgitas, et kuivõrd geeniandmed on inimese enda omad ja neile kehtib nagu muudele andmetele GDPR regulatsioon, siis on inimesel õigus oma andmed andmete vastutavalt töötlejalt saada tasuta.

“Kogu protsess on veebipõhine ning geenidoonoritele tasuta,” kinnitas onkoloog ning lisas, et pärast andmete väljastamist geenidoonorile hoitakse geeniandmeid jätkuvalt edasi ka geenivaramus.

Geeniandmete põhjal valmib personaalne meditsiiniline raport

Edastatud andmete põhjal valmib tervishoius kasutatav personaalne meditsiiniline raport, mis sisaldab teaduslikult põhjendatud arstlikke soovitusi edasisteks uuringuteks ja tervisekäitumise valikuks.

Täiendavalt on testijärgselt võimalik registreerida tasulisele nõustamisele Antegenesi arstiga, mis toimub veebikonsultatsioonina.

Geenitestide vastused edastatakse Tervise Infosüsteemi ja Patsiendiportaali, mille alusel saavad geenidoonorite raviarstid teha edasisi vajalikke uuringuid ja toiminguid.

Geeniandmeid hoiab ja töötleb Antegenes turvaliselt vastavalt tervishoiuteenuste osutajale sätestatud nõuetele.

Peeter Padriku tõi välja, et seaduse alusel peab andmete vastutav töötleja andmete omanikule ehk inimesele andmed väljastama kuni nelja nädala jooksul. “Meie väljastame testi raporti alates sellest kui andmed meie andmebaasi jõuavad 1 nädala jooksul,” sõnas ta.

Loe pikemat intervjuud vähiennetusest ning -ravist dr Peeter Padrikuga Tervisegeeniusest siit.

Antegenes on 2018. aastal asutatud innovatsioonile suunatud tervisetehnoloogia ettevõte ja meditsiinilabor, mis loob ja rakendab geeniinfol põhinevaid lahendusi tõsiste komplekshaiguste personaliseeritud ennetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.