Tervishoid

Haigekassa: eriõe pädevus ja roll peab saama tervishoiusüsteemis selge koha ja ülesanded

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eesti  Õdede Liit esitas 2019. aasta lõpus Haigekassale ettepaneku eriõe teenuse lisamiseks tervishoiuteenuste loetellu. Neljapäeval arutas haigekassa juures kogunenud tervishoiuekspertidest koosnev tervishoiu teenuste loetelu komisjon ühe infopunktina eriõdede teemat.

Kui eriõed saaksid tegeleda näiteks krooniliste haigetega, kelle tervisenäitajad on kontrolli all, kuid vajavad lihstalt jälgimist, jätaks see arstidele rohkem aega keerulisemate patsientide jaoks.

„Eriõed, kes lisaks õe õppele on läbinud ka spetsialisti- või magistriõppe, on pädevad näiteks patsiente iseseisvalt vastu võtma ja jälgima, andma hinnanguid patsiendi terviseseisundile, suunama vajadusel kolleegi vastuvõtule ja pikendama retsepte. Eriõe vastuvõtud lahendaks paljude patsientide tervisemured,“ ütles Eesti õdede liidu juhatuse liige Gerli Liivet.

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann ütles Tervisegeeniusele, et teema on kahtlemata oluline ja vajalik ning arutelul lepiti kokku, et haigekassa valmistab ette tegevuskava, kuidas teemaga edasi liikuda.

“Hetkel on defineerimata  eriõe tegevuste täpsed erinevused õe tegevustest, kelle iseseisvad vastuvõtud on samuti planeeritud jätkuma. Õdede liidu esitatud teenusetaotluse visioon on väga üldine ja vajab lisaselgitusi, et muutuda tervishoiusüsteemis ühtlaselt tõlgendatavaks ja ellu rakendatavaks. Ehk eriõe pädevus ja roll peab saama selge koha tervishoiusüsteemis koos selgete ülesannete ja ootuste ning rahastusskeemiga,” rääkis Friedemann.

Ta täpsustas, et üks võimalus edasiliikumiseks on kirjeldada eriõe roll paari eriala sees ning et haigekassa tutvustab kava järgmisel tervishoiuteenuste loetelus komisjoni kohtumisel, mis peaks praeguse kava kohaselt toimuma novembris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.