Miks peab Euroopas reisides kaasas kandma ravikindlustuskaarti?

Foto: Shutterstock

Suurem koroonakriis on vähemalt mõneks ajaks taandunud ja seetõttu on leevendatud ka reisipiiranguid. Kui kavas on puhkuse veetmine mõnes Euroopa Liidu riigis, tuleb mõelda ka sellele, kuidas saaks õnnetusjuhtumi või ootamatu tervisehäda korral esmaabi.

Et reisil tekkinud haigestumise või õnnetuse korral vähendada kulutusi arstiabile, soovitavad haigekassa spetsialistid lähiriikides ja mujal Euroopas reisides kaasas kanda Euroopa ravikindlustuskaarti.

Millistes riikides kaardist abi on?

Euroopa ravikindlustuskaardi ettenäitamisest on abi lähiriikides, nagu Soomes, Lätis ja Leedus ning muidugi ka teistes Euroopa Liidu riikides. Käepärast tasub kaart aga hoida ka Liechtensteinis, Norras, Islandil ja Šveitsis.

Vajaminevat arstiabi osutatakse kaardi olemasolu korral võrdsetel tingimustel neis riikides elavate kindlustatud inimestega. Muidugi tuleb arvestada, et Euroopa ravikindlustuskaart kehtib ainult siis, kui inimesel on Eestis samal ajal kehtiv ravikindlustus.

Milline on vältimatu arstiabi?

Vajaminevaks arstiabiks loetakse teises Euroopa Liidu riigis viibimise ajal ootamatult tekkinud terviserikke ravimist. See võib olla näiteks kõrge palavik, kõhuvalu, infarkt või õnnetuse tagajärjel tekkinud vigastus.

Samuti rasedusega seotud visiidid ja sünnitamine teises riigis perekondlikel põhjustel või erakorraliselt. Seda, kas tegemist on vajamineva arstiabiga, otsustab arst.

Miks on reisides vaja ka erakindlustust?

Oluline on teada, et Euroopa ravikindlustuskaardi alusel saab arstiabi vaid riiklikes raviasutustes ning kaart ei kata erahaiglas tekkinud kulutusi. Need kulud võivad aga ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Seetõttu on soovitatav enne reisile minekut alati sõlmida ka meditsiiniabi kaitsega reisikindlustus.

Sõltuvalt kindlustusleppest katab erakindlustus üldjuhul ka need kulud, mida haigekassa ei kata. Näiteks tuleb inimesel endal tasuda raviasutuse visiiditasu ja voodipäevatasu asukohamaa hindade järgi. Samuti ei ole kaetud erakorralised transpordikulud raviasutusse ja Eestisse. Kui sõlmitud on reisikidnlustuse leping, hüvitab need kulud kindlustusfirma.

Euroopa ravikindlustuskaart või selle asendussertifikaat on ravikindlustatud inimestele tasuta. Kõige lihtsam on seda tellida riigiportaalist. Taotluse vormi leiab haigekassa kodulehelt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.