Tervishoid

Pereõed aitavad leevendada perearstikriisi: iga tervisemurega arsti vastuvõtule pöörduma ei pea

Pereõed on koolitatud väga pädevaks ja iga tervisemurega arstile pöörduma ei pea.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Mujal maailmas on üsna tavaline, et iga murega arsti juurde ei pääsegi ning aina enam võib seda kohata ka Eestis. Õed võtavad arstidelt üha rohkem ülesandeid üle ning neid saab selles usaldada – nad on väga hästi välja õpetatud.

Pereõde aitab vähendada arstide puudust

Lisaks aitab pereõdede kasvav roll vähendada perearstikriisi.
„Patsiendid, kes olid harjunud nägema õde perearstiga ühes kabinetis, imestasid perearsti vahetamise järel, et õde ei assisteerigi arsti, vaid teeb iseseisvaid vastuvõtte,“ kirjeldab Confido pereõde Hille Alamaa olukorda, mis oli mõned aastad tagasi üsnagi tavaline.

Pereõdede roll patsientide nõustamises on aga suurenenud, kuigi keskuseti on see veel küllaltki erinev. „Mõnel patsiendil on kinnistunud arusaam, et ainult arst saab neid aidata, kuid kui patsiendil on juba kord pereõega positiivne kogemus, siis tekib ka suurem usaldus pereõe vastu,“ kinnitab Alamaa.

Pereõdesid võib kahtlemata usaldada

Pereõdede pädevus on tänapäeval väga heal tasemel, sest lisaks kolme ja poole aastasele teoreetilisele ja praktilisele õppele on pereõdedel ka kohustus igal aastal osaleda 60 tunni ulatuses tööga seotud kursustel, seminaridel või konverentsidel.

Õde Hille Alamaa sõnul võiks õdede vastutusala olla veelgi suurem, kui see täna juba on. „Keskustes, kus on rohkem õdesid ja neile on antud suurem vastutus on tervisetulemused paremad,“ kinnitab Alamaa ja lisab, et pereõdede rolli suurenemine võib olla abiks perearstikriisile.

„Õde oskab hinnata, kas patsient on haige ja peab jääma koju, kuid töövõimetuslehe avamise luba pereõel veel ei ole,“ toob Alamaa esile ühe õiguse, mis võiks õdesid usaldades perearstide koormust veelgi vähendada.

Pereõde kui orkester

Juba praegu võib pereõde pidada justkui orkestriks, sest tema tegevuste loetelu on mitu lehekülge pikk. Eelkõige on pereõdede igapäevaseks tööks patsientide nõustamine ja tervise hoidmine.

„Paljudes perearstikeskustes on töö korraldatud selliselt, et esmane kontakt on pereõega. Nõustamine toimub nii telefoni teel kui otsekontaktina. Pereõde teeb esmase triaaži, kui tõsine on probleem ja kes on pädev patsiendi probleemiga tegelema,“ kirjeldab Alamaa.

Pereõe töövaldkonnad on lühidalt ära tuues järgmised.

 • Tervise edendamine (füüsiliste ja vaimsete tegevuste määratlemine, elustiili hindamine, stressi tase, kehaline liikumine, toitumine).
 • Haiguste ennetamine (riskitegurite hindamine, immuniseerimine). Õendusabiteenuste osutamine.
 • Ägeda tervisehäirega patsiendile abi osutamine oma pädevuse piires.
 • Krooniliste haigustega patsientide seisundi jälgimine, nõustamine ja vajadusel perearsti vastuvõtule suunamine.
 • Dokumenteerimine ja arvete avamine/lõpetamine. Dokumenteerida tuleb nii patsiendi kaebused, haigestumise aeg kui ka patsiendile antud soovitused.

Confido õe Hille Alamaa sõnul kuulub pereõe tegevuste hulka vererõhu mõõtmine, nägemis- ja kuulmisteravuse kontroll ning kopsude ja südametöö hindamine.

Samuti mõõdab pereõde vastuvõtul näiteks patsiendi kaalu, pikkust ja kehamassiindeksit. Tuleb hinnata ka patsiendi elustiili ja rühti, vaadelda naha, limaskesta ja lümfisõlmede seisundit, hinnata patisendi valu ja palju muud.

Igapäevaselt hindavad pereõed ka abivajajate haavu, seovad neid, sealhulgas ka põletushaavu, eemaldavad haavaniite ja loputavad kõrvu.
Sügiseste viiruste kõrgperioodi tõttu on näiteks pereõdedel momendil rohkelt tööd gripi vastu vaktsineerimistel. Muuhulgas annavad õed esmaabi ja jälgivad vastsündinute tervist.

Veel kuuluvad pereõdede pädevusse vereanalüüside tegemine, nende määramine ja tõlgendamine. Suur roll on pereõdedel ka sõeluuringute läbiviimisel.

Pereõed peavad olema ka teadlikud ja oskama vormistada erinevaid dokumente:

 • mootorsõidukijuhi tervisetõendi dokumentide vormistamine;
 • relvaloa taotleja tervisetõend;
 • tervisetõendid töökohale;
 • saatekirjade täitmine ja vormistamine koduõendustöötajale;
 • kordusretseptide väljastamine patsiendile (retseptiõigusega õed);
 • abivahendi tõendi väljaandmise õigus.
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.