Ajuteadlane Jaan Aru vastab: kas nutimaailm on ajule sama halb nagu heroiin?

Tartu Ülikooli teadur, ajuteadlane Jaan Aru.Foto: Mihkel Maripuu / Eesti Meedia / Scanpix

Laupäeval 7. novembril toimus Emili koolis hariduskonverents „Vabadusest ja iseseisvusest hariduses“.

Ajuteadlasel Jaan Arul paluti konverentsil selgitada, kas nutimaailm on ajule sama halb kui heroiin ja teised narkootikumid.

Aru nentis, et nagu me kõik teame, on nutivahenditel ka oma head küljed. Ta tõi näiteks olukorra kui laps avastab, et teda huvitab astrofüüsika ja läheb vanematelt küsima, et kuulge kosmoloog Stephen Hawking ütles, et seal kosmoses suure musta augu juures on radiatsioon, kas see on tõsi? Ilmselt oskavad ema-isa selle peale teha vaid möhh ja sellisel juhul on hea otsida nutiseadmest infot asja kohta, mis last huvitab.

„Laps kellel sellist huvi ei ole kujunenud ja tema peamine huvi nutiseadmes on mängude mängimine, temale nutiseadme andmist võrdlen küll heroiiniga,“ ütles Aru. Ta nentis, et heroiin on muidugi kangem, aga siiski – heroiini me ju ei kanna pidevalt taskus kaasas ega anna seda 2-aastasele.

Aru lausus, et kui tahame et laps suudaks oma elu ja aju kontrollida ning ajupotentsiaali rakendada, peame kontrollima seda, kui palju lasta tal nutiseadmes aega veeta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.