Apteegid hakkavad pakkuma koroonaviiruse kiirtestimise teenust ja väljastama negatiivse testitulemuse tõendeid

Kiirtesti negatiivse tulemuse korral väljastab apteek koroonatõendi, millega saab üritustel tõendada enda nakkusohutust.Foto: Shutterstock

Inimesed uurivad juba agaralt võimalust apteekides teha koroonaviiruse kiirteste, kuid kuna apteegid said terviseameti vastavad juhised alles teisipäeval, ei ole täna-homme veel võimalik enesetestimist läbi viia. Teenuse pakkumisega püütakse alustada järgmise nädala alguses järk-järgult – ikka nii, et see oleks kõigile apteegikülastajatele turvaline.

Koroonaviiruse kiirtesti tegemine apteegis tähendab, et inimene võib apteegis teha apteegipersonali juhendamisel enesetestimiseks mõeldud SARS-CoV-2 antigeen-RTD testi. Apteek väljastab inimesele negatiivset testitulemust tõendava dokumendi, mis on siseriiklikult korduvkasutatav kehtivusega 48 tundi.

Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) juhi Ly Rootslase sõnul edastas terviseamet apteekidele teenuse osutamiseks oma juhised kontrollitud enesetesti läbiviimiseks paraku alles teisipäeva hilisõhtul.

„Apteegid on igati valmis pakkuma inimestel kontrollitud enesetestimise läbiviimise teenust, kuid esmalt peame tagama, et pakutav teenus vastaks terviseameti juhendile ning oleks vastavuses kõigi alates 26. augustist kehtima hakkavatele valitsuse täiendavate meetmete ja piirangutega,” ütles Rootslane.

“Kiirkorras analüüsisime nõudeid ning hindasime, kuidas oleks võimalik apteekides sellist enesehindamise teenust läbi viia. Apteekide jaoks on tegemist lahendusega, mida varem ei ole rakendatud ei Eesti tervishoiusüsteemis ega apteekides,“ lisas ta.

Kuidas kiirtestimine apteegis käib?

Kontrollitud enesetestimine tähendab, et inimene tuleb apteeki, teeb ise testi apteegitöötaja juhendamisel ning apteek väljastab enesetestimise põhjal tõendi, mida peavad saama kasutada meelelahutusasutused, toitlustusasutused, tervishoiuasutused, spaad, ja kõik teised asutused, kus on nõutud Covid tõendite esitamine.

Apteek peab tagama inimeste hajutatuse apteegis ja isikukaitsevahendite olemasolu, et vältida kõikide apteegi külastajate nakatumise ohtu. Testimise läbiviimiseks peab apteegis olema eraldi ruum või müügisaalist eraldatud ala, soovituslik on eelbroneerimise võimalus, tõendi väljastamiseks on vajalik arvuti ja IT-tugi ning enesetestimiseks sobilikud testid.

„Arusaadavalt võtab sellise võimekuse loomine teatud aja ning kindlasti ei ole lähtuvalt kehtestatud nõuetest sellist teenust võimalik pakkuda kõikides Eesti apteekides. EPALi liikmetest on nõuetele vastavus ligikaudu 50nes apteegis,” märkis Rootslane.

“Kuna inimesed on juba alates valituse korralduse vastu võtmisest apteekides testimise võimaluse kohta pärinud, siis anname teada, et täna ja ka homme ei ole veel võimalik enesetestimist apteekides läbi viia,“ täpsustab Rootslane. „Saame lubada, et anname endast parima, et järgmise nädala alguses teenuse pakkumisega järk-järgult alustada. Meie jaoks on väga oluline tagada apteegikülastajate tervise kaitse ning enesetestimine apteegis ei tohi vähendada ravimite turvalist kättesaadavust apteegis.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.