Uudis

Apteekides on kuu ajaga tehtud 4000 COVID-19 enesetestimist

Kiirtesti negatiivse tulemuse korral väljastab apteek koroonatõendi, millega saab üritustel tõendada enda nakkusohutust.Foto: Shutterstock

Septembrist hakkasid apteegid pakkuma COVID-19 kiirtestimise võimalust ja väljastama negatiivse testi tõendeid. Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul on inimesed agaralt uut teenust kasutama asunud – kuu aja jooksul on apteekides tehtud 4000 enestestimist.

Kuigi üldplaanis on teenuse käivitamine läinud sujuvalt, on Rootslase sõnul inimesed sageli üllatunud, et nad peavad apteegis testi ise läbi viima ning apteekril on vaid nõustaja roll. „Eks see ole veidi sedamoodi, et lähed arsti juurde ja pead ise vereproovi tegema,” tõi ta võrdluseks.

Kõige enam segadust tekitab aga apteekide poolt väljastatav koroonatõend. “Inimesed on harjunud, et kõik COVID-19 seotud dokumendid on leitavad digiloost ja neid kontrollitakse spetsiaalselt selleks loodud rakendustega. Paraku apteegid digilukku andmeid edastada ei saa ja seega ei ole apteegis läbi viidud enesetestimise tõendit võimalik ka sealt leida,“ selgitab Rootslane. „Sama seis on ka tõendite kontrollimisel – teenuste ja tegevuste pakkujad üritavad kasutada digiloo lugereid, mis paraku annavad apteegis väljastatud tõendi lugemisel veateate.“

Niisiis on apteekides väljastatud tõendi kehtivuse kontrollimiseks soovitatav kasutada kas telefoni kaamerat või tavalist QR-koodi lugejat. 

COVID-19 enesetestimise näol on tegemist uue teenusega, mille sihtrühmaks on inimesed, kes soovivad tõendada, et nad ei ole nakatunud koroonaviirusega. Apteeki on oodatud testima terved, haiguse sümptomiteta inimesed, kes ei ole veel vaktsineeritud või kellel on viiruse läbipõdemisest möödas enam kui kuus kuud.

Enesetestimise läbiviimiseks apteegis peaks planeerima kuni 20 minutit. Selle aja jooksul viib inimene ise apteegitöötaja juhendamisel läbi testimise enesetestimiseks sobiliku testiga ning vormistatakse tõend, mis edastatakse e-posti teel või prinditakse apteegis välja. Tõendil on QR-kood, mille abil saab ürituse korraldaja või tegevuse läbiviija kontrollida tõendi kehtivust. Tõend kehtib 48 tundi ja on mõeldud kasutamiseks siseriiklikult.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.