Uudis

Apteekrid kutsuvad valmistuma gripihooajaks: seekordne hooaeg võib kujuneda raskekujuliseks

Tänu viimaste aastate madalale gripiringlusele ei ole inimestel enam loomulikku immuunsust.Foto: Shutterstock

Euroopa apteekide ühendus kutsub valitsusi valmistuma gripihooajaks ning juhib tähelepanu gripivaktsiini olulisusele.

Enne gripihooaja algust on mitmed ekspertgrupid hoiatanud, et 2021/22 gripihooaeg võib kujuneda raskekujuliseks, sest tänu viimaste aastate madalale gripiringlusele ei ole inimestel enam loomulikku immuunsust.

Samuti eeldatakse, et tänu lõdvenenud Covid-19 vastastele meetmetele pääseb gripiviirus taas kiiremini liikuma ja nakatumine tõuseb koroonapandeemia eelsele tasemele. Lisaohtu nähakse ka selles, et inimesed ei tunneta enam gripi vastu vaktsineerimise vajadust, sest eelmine hooaeg jäi sisuliselt vahele.

Euroopa apteekide ühendus rõhutab oma avalduses, et just ülalnimetatud punktide tõttu on äärmiselt vajalik korraldada valitsustel hästi toimivad vaktsineerimiskampaaniad, mis tagaksid inimeste valmisoleku vaktsineerida ning kõnetaksid riskigruppe, et hoida ära raskeid haigestumisi.

Lisaks kampaaniatele soovitab ühendus kaasata gripivastase vaktsineerimise teavitustöösse ka rohkem apteekreid. Apteekrid on hea haridusega terviseala spetsialistid, kes on Covid-19 pandeemia ajal võtnud enda kanda mitmeid esmatasandi tervishoiu ülesandeid. Paljudes riikides on apteekides pakutud ka Covid-19 vastu vaktsineerimise teenust.

Tänase seisuga on juba kaheksas Euroopa Liidu riigis lubatud apteekritel viia läbi vaktsineerimisi. Nende riikide kogemus näitab, et vaktsineerimise teenuse viimine apteeki püsiteenusena kasvatab üldist vakstineeritust. Samuti hindavad patisendid apteekides vaktsineerimist valdavalt positiivse kogemusena.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.