Ära jää haiguse avastamisega hiljaks: haigekassa ootab naisi rinnavähi sõeluuringule

Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–69aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel.Foto: Shutterstock

Eriolukorra järgsed leevendusmeetmed annavad taas võimaluse arstile pöörduda. Vaata järele, missuguse sünniaastaga naised saavad sel aastal haigekassalt kutse rinnavähi sõeluuringule.

Rinnavähhi varajane avastamine on ülioluline

„Rinnavähki on võimalik avastada enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud. Seetõttu on rinnavähi varajane avastamine ülioluline, kuna võimaldab alustada ravi õigeaegselt ning haigust on võimalik edukamalt ravida,” ütles haigekassa esmatasandi teenuste peaspetsialist Made Bambus.

Eestis on rinnavähi sõeluuring ravikindlustatud naistele tasuta ning tänavu on kutsutud sõeluuringule ravikindlustatud naised, kes on sündinud aastatel 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Kontrollida tuleb kontaktandmeid

Sihtrühma kuuluvatele naistele saadab vähi sõeluuringute register läbi rahvastikuregistri e-postile nimelise kutse. Kui e-posti aadress puudub, siis saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile.

Seepärast on väga oluline, et iga naine kontrolliks oma kontaktandmete õigsust rahvastikuregistris. Seda saab teha läbi riigiportaali eesti.ee. Kutsele on märgitud kõikide uuringuid tegevate raviasutuste kontaktid ning saatekiri sõeluuringule on leitav patsiendiportaalist www.digilugu.ee.

Uuringule võib tulla ka ilma kutseta

Uuringus osalemiseks ei pea ilmtingimata jääma kutset ootama. Kui sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb helistada endale sobivasse tervishoiuasutusse. Lisaks haiglatele on võimalik rinnavähi sõeluuringut teha ka mammograafiabussides, mis külastavad Eesti erinevaid maakondi terve aasta vältel. Sõeluuringut tegevate raviasutuste ja mammograafiabusside kontaktid on leitavad haigekassa veebilehelt.

Rinnauuringule saab minna ka sõeluuringu väliselt ning selleks ei pea kuuluma sõeluuringu sihtrühma. Uuringule minekuks on esmalt vajalik pöörduda pere- või naistearsti poole, kes kontrollib patsiendi tervist ja vajadusel suunab rinnauuringule. Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on rinnakabinetid, kuhu saab pöörduda ka ilma saatekirjata.

Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast ennetusena iga kahe aasta järel.

Sõeluuringu käigus kasutatakse rinnanäärme radioloogilist uuringut ehk mammograafiat, mis on tervisele ohutu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.