Arkadi Popov: kui lähete haigena tööle, ohustate ettevõtte edukust ja järjepidevust

Ida-Virumaal peljatakse haigena koju jääda, sest kardetakse töökaotust.

Põhja-Eesti regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popov.Foto: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Kolmapäevasel terviseameti ja sotsiaalministeeriumi pressikonverentsil ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popov, et kõige tõsisem on praegu COVID-19 seotud olukord Ida-Virumaal. Sugugi ei tule kasuks see, et regioonis on sotsiaalsed probleemid, mistõttu kardetakse tunnistada haigeks jäämist ning peljatakse võtta haiguslehte.

Ida-virumaal muudab lukorra tõsisemaks kartus kaotada tööd

Dr Popov tõi välja, et terviseamet on praegu keskendunud Ida-Viru regioonile, sest seal on haigestumusmäär üle 100 000 inimese kohta üle 100, mis teeb murelikuks ning olukorra stabiliseerimisega tegeletakse aktiivselt.

Ida-Virumaal on Popovi sõnul praegu viis aktiivset kollet ning terviseameti jälgimise all 816 inimest. “Põhja regioonis on jälgimise all näiteks 1912 inimest, kuid arvestades, et Ida-Viru regioonis elab vähem inimesi kui Tallinnas, siis sarv 816 on piisavalt kõrge,” täpsustas ta.

Popov märkis, et Ida-Virumaal muudavad olukorra keerukamaks sealsed on sotsiaalsed probleemid, näiteks suur töötute hulk. “Ida-Virumaa perearstid räägivad, et sageli inimesed natukene pelgavad tunnistada, et nad on haiged, sest kardavad oma töökoha pärast. Selline sotsiaalne probleem põhjustab seda, et nakkus ei ole nii hästi tuvastatav,” selgitas ta.

Popov soovitas mõelda kontekstis, et kui haigena tööl käija ohustab oma töökollektiivi. Ning ettevõte, kuhu satub infektsioon, on ohustatud ja küsimärgi alla võib sattuda ettevõtte edukus ja järjepidevus ning risk muutub aina suuremaks.

Aina enam haigestub üle 50aastaseid

Popovi sõnul haigestub koroonaviirusesse praegu üha enam neid, kel vanust üle 50 eluaasta ja kahjuks see arv kasvab suhteliselt kiiresti. Ning koos sellega on suurenenud märgatavalt ka hospitaliseerimise vajadus.

“Kasvab ka koormus haiglatele ja seda nii Ida-Virumaal kui ka Harjumaal. Meedias on juba kõlanud, et esineb ka haiglasisest nakatumist ja see toob kaasa katkestusi plaanilise ravi osas, mis on kahjuks paratamatu,” rääkis Popov, kelle sõnul on praegu plaaniline töö katkestatud Ida-Tallinna keskhaigla ortopeediakliinikus ning mõningal määral on häireid ka Ida-Viru keskhaigla plaaniline ravitöö.

“Praegu toimub Ida-Tallinna Keskhaiglas üsna ulatuslik töötajate ja patsientide testimine. Tulemused selguvad nädala lõpus ja siis võetakse vastu ka otsused, kuidas edasi toimida. Haigeid, kes vajavad operatiivset ravi, teenindab praegu Põhja-Eesti regionaalhaigla ja tõsiseid häireid töös ei ole. Ka erakorraline töö toimub täies mahus,” kinnitas Popov.

Haigena peab jääma koju

Popov rõhutas veelkord, et haigena peab jääma kodusele ravile ning see on võtmesõna puhangu kontrolli alla saamiseks.

“Kes tunneb, et tekivad haigustunnused – nohu, kurguvalu, köha – ärge minge palun tööle või kohtadesse kus kohtute teistega ja nakatate neid. Sellest võivad saada päris tõsised kolded, mille mahasurumisega peame hiljem tegelema.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.