Uudis

Arst avaldab, mis on Eestis tervisetõenditega valesti ning mida nõuab Eesti rumalaim tervisetõend

Tervisetõenditega on Eestis probleeme.Foto: Shutterstock

Vähemalt kümme aastat on perearstid rääkinud sellest, et tervisetõendite süsteem tuleb korda teha, nentis perearst Karmen Joller.

“Liigagi sageli mõtleb keegi kabinetivaikuses välja, mida ja kuidas peab arst tõendama, seejuures tõendi küsija isegi ei mõtle, kas soovitud sisuga tõend oma eesmärki täidab,” kirjutas Joller sotsiaalmeedias.

Eesti Kõige Rumalama Tervisetõendi tiitli annaks Joller Kaitseliidu omale. “Näiteks soovib Kaitseliit perearstilt teada, kas inimesel on kummalgi pool kaks terviklikku jäset. Lisaks eeldab Kaitseliit, et sinna astuv inimene peaaegu kuuleb ja pisut ehk isegi näeb,” tõi perearst näite.

Jolleri sõnul tekib tal seda tõendit täites alati kaks küsimust. Esiteks – kas tõesti on vaja õppida aastaid ülikoolis selleks, et oma pitsati ja allkirjaga kinnitada midagi, mida ka kolmeaastane laps oskaks kirjeldada? 

“Ja teiseks: nägemis- ja kuulmispuue pole just suuremaks takistuseks (!), kuid miks diskrimineerib Kaitseliit liikumispuudega inimesi, ja näiteks ühe sõrme kaotanud inimene on tõendi tingimuste kohaselt Kaitseliidu jaoks sobimatu?” tõi ta välja probleemikoha.

Arstid ei saa tervisetõendit tagasi võtta

Joller nentis, et joobes autojuhtide tegevuse tulemusena hukkub Eestis palju rohkem inimesi kui joobes relvakasutajate käe läbi. Lihula tulistamises mängis rolli mitu tegurit: kurjategija juhtis autot ja kasutas relva, olles nii alkoholi- kui narkojoobes. 

“Paljud ei aimagi, et arstidel praktiliselt puudub võimalus peatada relvaloa/autojuhiloa tervisetõendi kehtivust raske tervisehäire ilmnemisel. Ka sellele oleme korduvalt tähelepanu juhtinud,” kirjutas perearst.

Viimaks tuleb meeles pidada, et joobes juhtimise/relvakasutamise taga ei pruugi tingimata olla diagnoos. Enamasti on see “pelgalt” räige hoolimatus, nentis ta. Kahjuks ei suuda hoolimatust ravida, paraku isegi mitte diagnoosida ainumaski arst. 

“On aeg, et ka tõendite süsteem saaks lõpuks meie digiühiskonna vääriliseks ja hakkaks täitma oma tegelikku eesmärki: pakkuma turvatunnet nii palju kui arstiteadus seda tänapäeval võimaldab. Tervemõistuslikult,” kirjutas Joller.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.