Uudis

Arstid: leebest manitsemisest ei piisa, piirangute rikkujaid tuleb karistada

Töö Ida-Tallinna Keskhaigla Covid-osakonnas.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Arstide liit tõdeb, et praegune koroonalaine on varasematest tugevam, pikem ja tervishoiusüsteemile raskem. Arstide sõnul on vaktsineerimine ainus tõendatud viis kriisist väljumiseks ja riigijuhid peavad olema siin eeskujuks nii sõnades kui tegudes.

Arstide liidu avalikus pöördumises riigikogu, valitsuse ja tööandjate poole märgivad arstid nördinult, et olukorras, kus viirus levib kontrollimatult, plaanib valitsus lõpetada haiglate COVIDi ravi lisakulude rahastamise.

“Järgmisest aastast kaetakse need meie kõigi ravikindlustusmaksust. Kui viiruselaine taandudes on võimalik plaaniline ravi taastada, siis ei pruugi selleks raha jätkuda ja praegu peatatud ravi ja operatsioonid võivad edasi lükkuda teadmata ajani,” tõdevad arstid.

Liidu sõnul sõltub kriisiga toimetulek selgelt arstidest, õdedest ja hooldajatest. Täna aga on üha keerulisem leida töötajaid COVID-osakondadesse ja motiveerida neid tegema kurnavaid ületunde. “Riigipoolse rahastuse kärpimise tõttu võivad kaduda ka koroonapatsiente ravivate tervishoiutöötajate lisatasud. Arstide liit peab seda lubamatuks,” kirjutavad arstid.

Arstid soovivad riiklikult näha ka rohkem tegusid kriisigia võitlemisel. Arstkond ei nõua riigi lukku panemist, kuid koroonatõendeid, maskikandmist, eneseisolatsioonis viibimist tuleb senise leebe manitsemise asemel tegelikult kontrollida, rikkujaid karistada ja reegleid eiravad asutused sulgeda.

“Teeme tööandjatele ettepaneku hakata nõudma kõigilt töötajatelt, kes puutuvad töökohtadel kokku teiste töötajate või klientidega, vaktsineerimise või läbipõdemise tõendit või 2–3 korda nädalas omal kulul testimist,” pakuvad arstid välja. Seejuures rõhutavad nad, et eeskuju peab näitama avalik sektor.

“Pandeemia ajal kehtivaid andmekaitse reegleid on vaja kiiresti muuta, et need ei segaks nakatumise piiramist ja vaktsineerimise korraldamist. Absurdne on olukord, kus terviseametnik, koolijuht ja tööandja ei tohi teada vaktsineerimisandmeid ega nakatunute nimesid, mistõttu näiteks lähikontaktseid väljaselgitada ja isolatsiooni suunata on praktiliselt võimatu,” viitab liit.

Arstide hinnangul peab tänane riiklik vaktsineerimise taktika keskenduma väiksematele sihtrühmadele ja võimalikult individuaalsele nõustamisele ning julgema kasutada nii motiveerivaid kui pitsitavaid meetmeid. “Ootame valitsuselt ja riigikogult tervisekriisi lahendamiseks tõhusaid otsuseid ja kindlat ning sihipärast tegutsemist,” kirjutavad arstid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.