Uudis

Arstid üle maailma nõuavad tervishoiuasutuste ründamise lõpetamist Ukrainas

Arstid üle maailma kutsuvad Venemaa juhte üles austama arstide ja õdede tööd ning tervishoiuasutuste neutraalsust.Foto: Shutterstock

Maailma Arstide Liit ja Euroopa Arstide Alaline Komitee nõuavad tervishoiuasutuste ründamise viivitamatut lõpetamist Ukrainas.

Arstid üle maailma väljendavad sügavat muret Venemaa algatatud Ukraina konflikti pärast. Arstid rõhutavad, et igas olukorras tuleb austada rahvusvahelist meditsiinilise neutraalsuse ja inimõiguste põhimõtet.

Maailma Arstide Liidu nõukogu esimees prof Frank Ulrich Montgomery kinnitas, et nende mõtted on Ukraina kolleegidega. Arstid mõistavad hukka Venemaa enneolematud agressioonid Ukrainas ja kutsuvad üles sõjategevust kiirelt lõpetama. „Kutsume Venemaa juhte üles austama arstide ja õdede tööd riigis ning tervishoiuasutuste neutraalsust,” lisas professor.

Pärast teateid Donetskis asuva haigla pommitamise kohta rõhutavad arstid, et meditsiiniasutused ei tohi olla sõjalised sihtmärgid, arste ja tervishoiutöötajaid ei tohi takistada oma ametiülesannete täitmisel ning tuleb teha kõik, et patsientidel ja kannatanutel oleks täielik juurdepääs arstiabile. Arstide takistamine patsientidele abi osutamisel või neile selle eest sanktsioonide määramine on vastuolus rahvusvahelise õigusega.

Euroopa Arstide Alalise Komitee president dr Christiaan Keijzer kinnitas samuti, et nad mõistavad hukka igasuguse agressiooni, mis takistab arste ja tervishoiutöötajaid täitmast oma kohustusi elude päästmisel. “Euroopa arstid väljendavad solidaarsust oma Ukraina kolleegidele, kes praegu töötavad konflikti keskmes, ja nõuavad igasuguse sõjalise agressiooni kiiret lõpetamist,” lisas ta.

Ka Eesti arstid avaldasid Ukraina kolleegidele toetust. “Sõda Ukrainas puudutab meid kõiki. Saatsime arstide liidu poolt toetusavalduse Ukraina Arstide Liidule ja kogu Ukraina rahvale ning mõistame hukka Venemaa riigijuhtide julmad sõjakuriteod, mis hävitavad süütute inimeste elu ja tervist,” kirjutas Eesti Arsti Liidu president Jaan Sütt ühismeedias.

“Toetame ka meie hulgas töötavaid Ukrainast pärit kolleege, kes muretsevad oma kodumaa ja lähedaste saatuse pärast,” lisas dr Sütt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.