Uudis

Audiitor leidis kliinikumi hangetes mullu 5 miljoni eest rikkumisi

Tartu Ülikooli kliinikum.Foto: Shutterstock

Audiitor tuvastas Tartu Ülikooli Kliinikumi konsolideerimisgrupi 2021. aasta tehingutes üle 5 miljoni euro väärtuses kõrvalekaldeid riigihangete seadusega ette nähtud reeglistikust. 

Rikkumistest olid ostutehingud konsolideerimisgrupi väliste ettevõtetega ligi 2,8 miljoni euro eest, ostutehingud kliinikumi tütarettevõtetega summas 595 000 eurot, ostutehingud konsolideerimisgrupi väliste ettevõtetega olukorras, kus sõlmitud hanke- või raamleping oli lõppenud, summas 595 000 eurot ning ostutehingud teiste tervishoiuteenuse osutajatega ligi 1,1 miljoni euro eest, märkis kliinikumi finantsjuht Maret Tark selgituskirjas sotsiaalministeeriumile. 

Targa sõnul on põhjuseid, miks hankemenetlus ühel või teisel juhul on läbi viimata jäänud, mitmeid ja suuresti taanduvad need soetuste üle põhjaliku ülevaate puudumisele. “Kuivõrd kliinikumile laekub ühes kalendrikuus mitmeid tuhandeid arveid, mis jäävad dokumendihaldussüsteemi puuduste tõttu asjakohase lepinguga sidumata, jääb paratamatult märkamatuks hetk, mil sõlmitud hanke- või raamlepingu maht on täitunud või leping on lõppenud ning soetusi tehakse lepinguväliselt või varasemalt hankemenetlust mittevajanud soetused on summaliselt kasvanud nii suureks, et tarvis oleks kohane menetlus läbi viia,” nentis finantsjuht.

Ta kinnitas ministeeriumile, et kliinikum on eeltoodud probleemkohtadest teadlik ning arendab 2021. aasta septembrist Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooliga koostöös tarkvaralahendust, mis võimaldaks ühtlustada võrdlevate hinnapakkumiste küsimise ja raamlepingute alusel kaupade või teenuste tellimise praktikat. Kliinikum on planeerinud juurutusajaks selle aasta lõpu.

Samuti on kliinikumil finantsjuhi sõnul käsil arvete haldamisel dokumendihaldussüsteemilt täielikult finantstarkvara kasutamisele üleminek, kuid arvestades arvete ja lepingute kogust ja automaatse ülemineku võimaluse puudumist, on tegemist ajamahuka projektiga.

Riigikontrolli kommunikatsioonijuht Priit Simson ütles teemat Postimehele kommenteerides, et tegemist pole esimese korraga, kui ametini jõuab info riigihangete korralduse puuduste kohta haiglates, märkides, et sama teema on üleval olnud ka varasematel aastatel.

Ülevaate puudumine riigikontrolli vaates hankereeglite rikkumist aga ei põhjenda. “Kindlasti ei ole soetustest ülevaate puudumine põhjus, miks seaduses ette nähtud hankemenetlust ei korraldata. Asutustel tuleb selleks luua sisekontrollisüsteem, et soetustest tekiks küllaldane ülevaade,” toonitas Simson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.