Uudis

COVID-19 võib areneda pidevalt ringlevaks haiguseks

Foto: Shutterstock

Endeemia ehk paigustaud on mingi haiguse pidev, kuid samas mitte massiline esinemine mingis inimrühmas või geograafilises piirkonnas.

Endeemseteks viirusteks on näiteks Euroopas ja Põhja-Ameerikas rinoviirused ja gripiviirus, Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas aga dengue ja chikungunya viirused, kirjutab dr Urmas Siigur Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste vadlkonna veebilehel.

Tänavu jaanuaris küsitles ajakiri Nature enam kui sadat tunnustatud koroonaviiruse uurijat – immunoloogi, nakkushaiguste spetsialisti ja viroloogi – 23 riigist, kas nende meelest on võimalik SARS-CoV-2 maailmast kõrvaldada.

Ligi 90 protsenti vastanutest arvab, et see koroonaviirus muutub endeemseks, jäädes veel aastaiks ringlema. 

See areng ei pruugi aga tähenda senises mastaabis haigestumisi ja piiranguid. Tulevik sõltub suuresti sellest, milline saab olema inimeste nakatumis- või vaktsineerimisjärgne immuunstaatus ja kuidas viirus ise areneb.

Nii on ka gripiviiruse levik endeemiline, kuid iga-aastased vaktsineerimised ja ka nakatumisjärgne omandatud immuunsuse tagavad selle, et ühiskond talub hooajalisi haiguspuhanguid ilma oluliste piiranguteta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.