Uudis

Diabeediõde avaldab kolm diabeedi kuldreeglit ja müüti

Sageli kiputakse arvama, et diabeetik tohib süüa ainult kapsast ja porgandit.Foto: Shutterstock

Suhkruhaiguse ümber on ajast aega liikunud omajagu müüte ning valearusaamasid.

Ida-Tallinna Keskhaigla diabeediõde Aili Saukas avaldas kolm diabeedi kuldreeglit ja lükkas ümber kolm levinud müüti, mida suhkruhaiguse kohta ikka räägitud on.

Kolm diabeetiku kuldreeglit

Söö regulaarselt. Diabeetikule on kõik põhitoidukorrad olulised – nii hommiku-, lõuna- kui õhtusöök ja vahele ei tohiks neist jätta ühtegi.

Liigu regulaarselt. Nagu tervetele inimestele, on suhkruhaigelegi soovitatav aktiivne eluviis – iga päev peaks liikuma vähemalt 30 minutit kuni üks tund.

Ei hilistele näksidele. Kõik rasvased ja magusad näksid, puuviljad ja  magusad joogid võiks pärast kella 19 ära jätta, sest kui siis enam liikumist ei ole, siis ei kulutata saadud energiat ära ja kehakaal suureneb.

Kolm valearusaama diabeedi kohta

Diabeetik sööb ainult kapsast ja porgandit. Tegelikult ei keelata suhkruhaigel päris ära ka kommi söömist. Tuleb lihtsalt teada, millal ja kuidas süüa, et veresuhkur jääks normi.

Diabeetik võiks süüa suhkru asemel mett. Diabeetikul ei ole mõistlik suhkrut meega asendada – mees on küll rohkem kasulikku kui suhkrus, aga ka mesi tõstab sama kiiresti veresuhkru taset nagu tavaline suhkur.

Suhkruvaba toode on diabeetikule hea. “Suhkruvaba” toode ei tähenda, et see veresuhkrut ei tõsta. Selles võib olla sama palju või isegi rohkem süsivesikuid kui tavatootes.

Tuleb vaadata mitte ainult suhkrusisaldust, vaid kõigi sahhariidide sisaldust. Veresuhkrut tõstavad süsivesikud. Mida rohkem on toidus süsivesikuid, seda kõrgemale veresuhkur tõuseb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.