Digitervise projekt püüab suurendada naiste osalust emakakaelavähi sõeluuringu programmis

ScreenMe meeskond tõdeb, et sõeluuringul osalemine peaks olema tavapärane ning regulaarne osa naise tervisekäitumises.Foto: ScreenMe

Eestis arendadakse uudset sõeluuringu teavitusmudelit, millega muudetakse sõeluuringu teekond kasutajasõbralikumaks.

2006. aastal Eestis alustatud üleriigiline emakakaelavähi sõeluuringu programm ei ole andnud soovitud tulemusi – sõeluuringus osalevad jätkuvalt vähem kui pooled kutsutud naistest. Samal ajal oleme emakakaelavähi esinemissageduselt ja suremuselt Euroopas esimeste hulgas. Varases staadiumis avastades on see haigus aga ravitav.

2020. aasta lõpus käivitati TalTechi e-tervise häkatonil kümme uut digitervise projekti. Nende hulgas ka ScreenMe, mille meeskond keskendubki just emakakaelavähi sõeluuringu uudse teavitusmudeli loomisele. Tiim sai häkatonil auhinnaks otsetee tervisetehnoloogide kiirendiprogrammi ning võimaluse projekti edasi arendada koostöös haigekassaga.

Tänaseks ongi kaardistatud sõeluuringu teekond ning peamised valupunktid. Esmaste järeldustena toob tiim välja, et emakakaelavähi sõeluuringus osalemise tõstmiseks on oluline järjepidev, ühtlustatud ja personaliseeritud kommunikatsioon ning tehnilised lahendused, mis aja broneerimise ja osalemise võimalikult lihtsaks teeksid. 

Järgmise faasina viiakse projekti raames läbi küsitlus sihtgruppi kuuluvate naiste hulgas, et saada terviklik pilt sõeluuringu teekonna võimalikest kitsaskohtadest, mitteosalemise põhjustest ning eelistatavatest kommunikatsioonikanalitest.

Küsitlusele oodatakse vastama kõiki 30-65-aastaseid naisi sõltumata sellest, kas emakakaelavähi sõeluuringus on kunagi osaletud või mitte. Vastused on anonüümsed. Küsimustiku leiad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.