Dr Krista Ress: immuunpuudulikkuse sümptomid ilmnevad sageli varases lapseeas, kuid haigus võib avalduda ka neljandas-viiendas elukümnes

Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloogia-immunoloogiakeskuse juhataja dr Krista Ress.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Kaasasündinud immuunpuudulikkust esineb keskmiselt ühel inimesel 500st. Paraku aga ei ole immuunpuudulikkusel ühte ja unikaalset haigustunnust, mis aitaks kiiresti diag­noosini jõuda.

„Primaarne immuunpuudulikkus on kaasasündinud immuunsüsteemi defektist tingitud haigus, mis suurendab vastuvõtlikkust infektsioonidele nii hingamisteedes, nahal, sooletraktis kui mujalgi,“ selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloogia-immunoloogia keskuse juhataja dr Krista Ress. „Infektsioonid on sageli kroonilised, püsivad ja korduvad ning mõningatel juhtudel võivad osutuda eluohtlikeks. Kuid häiritud ei ole ainult kaitse infektsioonide vastu, oluliselt vastuvõtlikumaks muututakse ka põletikulistele ja kasvajalistele haigustele.“

Primaarse immuunpuudulikkuse korral põhjustab geneetiline häire ühe või mitme immuunsüsteemi lüli puudulikkuse või funktsiooni häire. „Teada on üle 400 erineva immuunpuudulikkuse vormi ning kõiki neid vorme arvesse võttes esineb primaarset immuunpuudulikkust keskmiselt ühel inimesel 500st,“ sõnab dr Ress. „Üks kõige sagedasemaid primaarse immuunpuudulikkuse vorme on antikehade puudulikkus, mille korral inimese immuunsüsteem ei suuda toota kaitsekehi ehk antikehi. Antikehade puudulikkuse korral esinevad inimestel pigem nn tavalised infektsioonid nagu ninakõrvalurgete põletikud, kõrva- ja kopsupõletikud. Võivad esineda ka soole- ja liigesepõletikud.“

Immuunpuudulikkus vajab enamasti eluaegset ravi

Immuunpuudulikkuse sümptomid ilmnevad sageli juba varases lapseeas, kuid haigus võib avalduda ka neljandas-viiendas elukümnes. „Mida raskem on immuunsüsteemis esinev defekt, seda varasemalt ja agressiivsemalt haigus avaldub ning seda raskemate tagajärgedega võib olla,“ selgitab dr Ress. „Raskete haigusvormide korral on haaranud puudulikkus nii immuunsüsteemi rakke kui ka antikehasid, mistõttu ravimata juhtudel võib surm saabuda raske infektsiooni tõttu enne esimese-teise eluaasta täitumist. Mõningatel juhtudel võib lastel immuunsüsteemi kaitsevõime vanuse kasvades paraneda, kuid enamasti on immuunpuudulikkuse korral tegemist püsiva häirega, mis vajab eluaegset ravi infektsioonide ja tüsistuste ennetamiseks ning sageli ka väga agressiivset ravi põhjuse likvideerimiseks.“

Kergemate vormide korral on inimesed väga vastuvõtlikud infektsioonidele, nn ka tavalistele külmetushaigustele ja nende haiguste kulg võib olla immuunpuudulikkusega isikutel väga tüsilik. „Oluline nn tavaliste haiguste juures on see, et infektsioonid kipuvad korduma, on veniva kuluga ning sageli ei piisa nende haiguste raviks tavalistest ravivahenditest. Immuunpuudulikkusele peaks mõtlema ka juhul, kui inimese infektsioonide põhjustajaks on pidevalt üks ja sama tekitaja, mis võib viidata immuunsüsteemi võimetusele ennast selle tekitaja vastu kaitsta.“

10 märki, mis võivad viidata immuunpuudulikkusele

„Kahjuks ei ole immuunpuudulikkusel ühte ja unikaalset haigustunnust, mis aitaks kiiresti diag­noosini jõuda,“ lausub dr Ress. „Kuna paljud immuunpuudulikkuse vormid avalduvad nn tavaliste haigustena, on välja töötatud 10 ohumärki, mis aitavad potentsiaalseid primaarse immuunpuudulikkusega patsiente üles leida.“

Kõik lapsed ja täiskasvanud, kellel esinevad rasked, püsi­vad, ebatavalise kuluga või korduvad infektsioonid või kelle perekonnas esinevad sarnast tüüpi infektsioonid, peaks pöörduma allergoloog-immunoloogile täpsusta­vateks uuringuteks immuunpuudulikkuse kahtlusel. Õigeaegse diagnoosimise ja optimaalse raviga on enamasti võimalik immuunpuudulikkusega patsientidel vältida eluohtlikke infektsioone, ennetada pöördumatuid organkahjustusi ning tagada normaalne elukvaliteet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.