ECDC peadirektor: liiga suur osa Euroopa inimesi on ikka veel vaktsineerimata

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) peadirektor dr Andrea Ammon.Foto: Rene Suurkaev

Pandeemia ei ole veel lõppemas ja meid ootab ees keeruline talv, kuna liiga suur osa Euroopa inimestest on ikka veel vaktsineerimata, ütles täna Eestit väisanud Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) peadirektor dr Andrea Ammon.

„Vaktsineerimisega hõlmatus on Euroopas riigiti erinev ja Eestis on see Euroopa keskmisest madalam. Põhjused selleks võivad olla väga mitmetahulised ning kindlasti ei ole kõik seni veel vaktsineerimata inimesed vaktsineerimise vastu,“ ütles dr Andrea Ammon.

„Probleem on ka selles, et me ei tea täna, kui kõrge peaks olema vaktsineerimisega hõlmatuse eesmärk viiruse leviku peatamiseks. Kindlasti peab see kiirelt ja kergesti leviva delta tüve tõttu olema kõrgem seni Euroopa Liidus eesmärgiks seatud 70 protsendist,“ lisas ECDC peadirektor. 

Dr Ammoni sõnul ootab Euroopat ees raske talv, kuna liiga suur osa Euroopa inimestest on endiselt vaktsineerimata. „Näeme, et delta tüvi leiab üles kõik inimesed, kes on kaitseta. Samuti näeme, et mõned riigid on liiga vara ja ulatuslikult piiranguid leevendanud, mistõttu on nakatumine ja hospitaliseerimine paljudes riikides taas tõusmas,“ tõdes dr Ammon.

„Karmid piirangud ja sulgemised ei ole pikaajaline lahendus, vaid ajutine vahend surve leevendamiseks tervishoiule. Lihtsad asjad, mida igaüks meist saab teha, on maskikandmine ja distantsi hoidmine, kuid kriisist aitab meid välja endiselt veel vaktsineerimata inimeste vaktsineerimine,“ rõhutas ta.

„Eesti seitsme päeva nakatumisnäitaja on kahe nädalaga enam kui kaks korda vähenenud, kuid peame edasi pingutama, et hoida seda positiivset trendi ja vähendada koormust tervisesüsteemile,” sõnas tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

“Nii saame järk-järgult täielikult taastada ka plaanilise ravi ja on lootust, et aasta lõpp tuleb tervem ja rahulikum. Pikk talv on aga alles ees ja vaktsineerimine on ainuke jätkusuutlik viis kaitsta end raskelt haigestumise eest,“ tõdes ka minister.

17. november: haiglas 489 koroonapatsienti

17. novembri hommikuse seisuga on haiglas 489 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 387 vajab haiglaravi raskeloomulise COVID-19 tõttu, nendest omakorda 287 ehk 74,2% on vaktsineerimata ja 100 ehk 25,8% on lõpetatud vaktsineerimiskuuriga.

Ööpäeva jooksul avati haiglates 43 uut haigusjuhtu. Suri seitse koroonaviirusega nakatunud inimest, kellest viis olid vaktsineerimata.

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti 7766 testitulemust, millest 1023 osutus positiivseks. Positiivse testi saanutest oli 677 vaktsineerimata ja 346 lõpetatud vaktsineerimiskuuriga.

Ööpäeva jooksul manustati 7356 vaktsiinidoosi, neist uusi vaktsineerimisi alustati 999. Tänahommikuse seisuga on lisa- või tõhustusdoosi saanud 124 796 inimest. Kogu Eesti elanikkonna hõlmatus kahe vaktsiinidoosiga on 58,4%.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.