Uudis

Eelmisel aastal osales rinnavähi sõeluuringul vaid pisut üle poole sihtrühmast

Foto: Shutterstock

Riiklikud sõeluuringud täidavad oma eesmärki, kui uuringutes osaleb üle 70% sihtrühmast. Eestis on sõeluuringutel osalemise protsent Haigekassa andmetel paraku hoopis väiksem – 2019. aastal osales rinnavähi sõeluuringul vaid 57% sihtrühmast.

Haigekassa alustab 20. septembrini kestvat teavituskampaaniat, millega juhitakse tähelepanu sellele, et ka kaebuste ja sümptomiteta naistel tuleb rinnavähi varaseks avastamiseks käia sõeluuringul.

Rinnavähk on naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja. Seda esineb enim naistel vanuses 50−70 eluaastat. Rinnavähki on võimalik avastada enne kui kasvaja on tekitanud vaevusi ja organismis levima hakanud.

On naisi, kes ei pea rindade kontrolli tähtsaks

„Me soovime läbi teavituskampaania tuletada naistele meelde, et teatud vanusest on rinnavähi sõeluuringul regulaarselt osalemine vajalik ning ühtlasi tutvustame ka ise enda tervise eest hoolitsemise võimalusi,“ ütles haigekassa esmatasandi teenuste peaspetsialist Made Bambus.

Bambus lisas, et kuigi sõeluuringus osalejate arv aasta-aastalt väikeste sammudega kasvab, on siiski veel neid naisi, kes arstile mingil põhjusel ei julge tulla või kes ei pea oma rindade arstlikku kontrolli lihtsalt vajalikuks, kuna neil pole oma tervisliku seisundi kohta kaebusi. „Arstil käimine ja oma tervise kontrollimine regulaarselt peaks saama normiks ning selle poole me kampaaniatega püüdleme,” lisas Bambus.

Eestis oodatakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel. Tänavu on oodatud sõeluuringule ravikindlustatud naised, kes on sündinud aastatel 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Kontrolida tuleb just siis, kui kaebusi ei ole

Ida-Tallinna Keskhaigla Naistenõuandla rinna tervise kabineti naistearst Gabor Szirko toob välja, et meditsiinis on väga oluline ennetav töö ehk oma tervise kontrollimine just siis, kui inimene tunneb ennast hästi ning mingeid kaebusi ei esine.

„Nii on meil võimalik avastada haigused väga varases staadiumis ning neid ka väga edukalt ravida,” lisas Szirko. „Iga naine on oma rindade hoidja ja ainult tema ise saab rindade tervisele tähelepanu pöörata,“ kutsus Szirko naisi sõeluuringus osalema.

Uuringus osalemiseks ei pea jääma ilmtingimata kutset ootama. Kui naise sünniaasta on selle aasta nimekirjas, tuleb helistada sobivasse tervishoiuasutusse. Lisaks haiglatele on võimalik rinnavähi sõeluuringut teha ka mammograafiabussides, mis külastavad Eesti erinevaid maakondi terve aasta vältel.

Sõeluuringut tegevate raviasutuste ja mammograafiabusside kohtaktid on leitavad haigekassa veebilehelt https://www.haigekassa.ee/soeluuringu-kontaktid

Uuringule saavad minna ka naised, kes ei kuulu sihtgruppi

Rinnauuringule saab minna ka sõeluuringu väliselt ning selleks ei pea kuuluma sõeluuringu sihtrühma.

Uuringule minekuks on esmalt vajalik pöörduda pere- või naistearsti poole, kes kontrollib patsiendi tervist ja vajadusel suunab rinnauuringule. Näiteks Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on rinnakabinetid, kuhu saab pöörduda ka ilma saatekirjata.

Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast ennetusena iga kahe aasta järel. Sõeluuringu käigus kasutatakse rinnanäärme radioloogilist uuringut ehk mammograafiat, mis on tervisele ohutu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.