Eesti analüüsib Ukraina valmisolekut liituda Euroopa Liidu terviseandmete taristuga

Riikidevaheline andmete vahetus on Ukrainale tähtis, kuna tagab nende kodanikele parema ravi ka välisriigis, kus nad hetkel viibivad, sealhulgas Eestis.Foto: Depositphotos

Eesti äri- ja tarkvaraarenduse ettevõte Net Group alustas olulist analüüsiprojekti, mille eesmärk on hinnata Ukraina tehnilist valmisolekut liituda Euroopa Liidu piiriülese terviseandmete vahetuse taristuga.

„Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) tellitud ja sotsiaalministeeriumi poolt nõustatud analüüsi eesmärk on toetada tulevikus Ukrainat nende e-tervise eurointegratsioonis ja liitumist euroopaülese terviseandmete vahetusega,” kommenteeris sotsiaalministeeriumi digilahenduste poliitikajuht Jaanika Merilo. Tema sõnul vahetab Eesti praeguseks üle terviseandmete vahetuse taristu MyHealth@EU digiretseptide ja tervise koondandmeid juba kolmeteiskümne riigiga ning ligi 50 tuhat patsienti ja arsti on võimalust kasutanud, hoides kokku aega ja ressursse ning tagades parema ravikvaliteedi.

Merilo sõnul võiks projekt olla teerajaja, kuidas tulevased Euroopa Liidu kandidaadid ja kolmandad riigid saavad omavahel turvaliselt andmeid vahetada ning võimaluse tekkimisel liituda euroopaülese taristuga. “Riikidevaheline andmete vahetus on Ukrainale tähtis, kuna tagab nende kodanikele parema ravi ka välisriigis, kus nad hetkel viibivad, sealhulgas Eestis,” rõhutas ta.

Projekti raames analüüsitakse Ukraina tehnilist valmidust liituda MyHealth@EU taristuga ning kaardistab Ukraina olemaolevad, projektiga seotud e-tervise lahendused, sealhulgas patsiendi identifitseerimise, nõusolekute andmise, digiretsepti kasutamise ja terviseandmete turvamehhanismid.

Net Groupi digitaalse tervise valdkonna juht Margus Kaldma sõnul on ettevõttel projekti elluviimiseks vajalik kogemus ja kompetents Eesti e-tervise infosüsteemidest, sealhulgas piiriülese terviseandmete andmevahetuse ja digiretseptiga. „Oleme osalenud mitmetes tervisekassa ja TEHIKu projektides ning meie e-tervise valdkonna meeskonnaliikmed on osalenud ka MyHealth@EU taristu arenduses. See annab meile olulise eelise, et kaardistada Ukraina praegused lahendused ja hinnata nende vastavust Euroopa Liidu nõuetele,“ tõi Kaldma välja.

Kaldma lisas, et hoolimata sõjatingimustest ja lühikesest analüüsi perioodist, mis seab projektile omad piirangud, on projekt hoogsalt käima läinud. „Ukraina partnerite valmisolek koostööks on olnud muljetavaldav, ning olen kindel, et suudame projekti tähtajaliselt üle anda,“ sõnas ta.

ESTDEV-i digiarengu valdkonnajuhi Andres Ääremaa sõnul on terviseinfo digitaliseerimine, koostalitusvõime ja piiriülene jagamine olulised sammud Ukraina tervishoiusüsteemi integreerimisel Euroopa standarditega. “Eestil on väärtuslikud kogemused tervisesüsteemi arendamisel ja seadusandluse ühildamisel Euroopa nõuetega, mida oleme valmis läbi arengukoostöö Ukrainaga jagama,” kinnitas Ääremaa. 

Pärast põhjalikku tehnilist ja seadusandluse analüüsi saab juba anda konkreetsemaid soovitusi, kuidas Ukraina võiks liikuda edasi kas MyHealth@EU taristu liitumisega kui seadusandlus võimaldab või alternatiivsete lahendustega, näiteks esimeses etapis andmevahetusega Eestga.

Lisaks ESTDEV-le panustavad projekti Ukraina Terviseministeerium, Eesti Sotsiaalministeerium ja TEHIK. Tööde maksumuseks on 33 366 eurot. Tööde teostamiseks on arendajal üks kuu.

Euroopa Liidus välja töötatud ja paljudes EL riikides juurutatud piiriülese terviseandmete andmevahetuse MyHealth@EU taristu kaudu saavad sellega liitunud riikide kodanikud kasutada digiretsepti ja patsiendi koondandmete teenuseid teistes ELi riikides. Eesti liitus MyHealth@EU taristuga 2021. aastal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.