Eesti geenidoonorite vähiriski hindamise projekt võitis rahvusvahelise terviseandmete konkursi

Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Antegenes meeskond.Foto: Antegenes

Antegenesi projekt Eesti geenivaramu geenidoonorite andmete kasutusele toomiseks tervishoius uudsete geenitestide näol tuli Soome innovatsioonifondi Sitrapoolt korraldatud õiglase andmekasutuse konkursi The Fair Health Data Challenge võitjaks. 

Antegenesi projekti raames saavad Eesti geenivaramu geenidoonorid enda geeniandmete põhjal geneetilise eelsoodumuse hinnangud enamlevinud vähitüüpidele. Eesmärgiks on uudse geeniinfo abil anda inimestele täpsemaid meditsiinilisi soovitusi vähi täppisennetuseks ja varajaseks avastamiseks.

„Meil on väga hea meel, et geenidoonoritele suunatud projekt on saavutanud ka rahvusvahelise tunnustuse ja seda just geeniandmete õiglase kasutamise vaatepunktist. Võime öelda, et projektis on kaks innovatsiooni: polügeensete riskiskooride tehnoloogia kasutuselevõtt tervishoius ja teisalt biopanga geeniandmete toomine tervishoidu,“ sõnas Antegenesi tegevjuht ja asutaja dr Peeter Padrik.

Konkursi eesmärk oli leida Euroopast praktilisi näiteid lahendustest, mis kasutavad terviseandmeid läbipaistvalt ja inimesi kaasavalt. Rahvusvaheline ekspertidest koosneva žürii hinnangul on Antegenesi lahendus suurepärane näide sellest, kuidas biopangale geeniproovi andev inimene saab oma andmete jagamisest ka ise otsest kasu. 

„Vähi varajane avastamine on rahvatervise seisukohast märkimisväärne. Lahendus ühendab optimaalselt erinevate andmeallikate kasutamise ning pakub inimesele võimalust nõusoleku põhiselt saada oma tervise jaoks reaalset kasu,“ ütles žürii. 

„Võidulahendustel on kindel nägemus paremast tulevikust, kus andmete jagamise kaudu luuakse üha innovaatilisemaid lahendusi, millest on kasu kõigile,“ ütles žürii esimees Stephan Schug, kes on digitaalse tervishoiu pioneer ja Saksamaa IQmed Healthcare Consultants digitaalse tervise strateegiajuht. Lisaks Antegenesile krooniti võitjaks ka Läti iduettevõte Longenesis ja soomlaste Sensotrend.

Erinevalt teistest selle valdkonna konkurssidest keskendus rahvusvaheline ekspertidest koosnev žürii eelkõige lahenduse õiglusele eri osapoolte seisukohast ja inimese võimele ise oma andmeid hallata. Kandidaate hinnati järgmiste kriteeriumide alusel: enda isikuandmete haldamine; kasutajasõbralikkus ja andmetele juurdepääsetavus; andmete jagamise mudel; õiglus, turvalisus ja konfidentsiaalsus; lahenduse mõju; innovatsioon ja usaldus.

Soome innovatsioonifond Sitra on sõltumatu avalik sihtasutus, mille eesmärk on edendada rahvusvahelist konkurentsivõimet ja koostööd viies ellu projekte, mis suurendavad majanduse tõhusust, parandavad hariduse või teaduse taset või uurivad tuleviku arengusuundi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.