Uudis

Eesti ja mitmed teised Euroopa riigid on peatanud AstraZeneca koroonavaktsiini ühe partii kasutamise seoses Austria surmajuhtumi ja tõsise terviserikkega

AstraZeneca ühe koroonavaktsiini partii kasutamine on peatatud mitmes Euroopa Liidu riigis, sealhulgas Eestis.Foto: Shutterstock

Austria teatas pühapäeval, et on peatanud ettevaatusabinõuna AstraZeneca vaktsiini ühe partii kasutamise, et uurida ühe vaktsineeritu surma ja teise rasket tervise halvenemist.

Seoses sellega peatas ka Eesti pühapäeval ettevaatusabinõuna sama partii kasutamise.

Austria föderaalne tervishoiuohutuse büroo (BASG) teatas pühapäeval kahest tõsisest kõrvatoime teatisest seoses AstraZeneca vaktsiini samast partiist tehtud vaktsineerimisega. Tänaseks on teada, et 49-aastane naisterahvas suri raskete hüübimishäirete tagajärjel, 35-aastasel naisel aga tekkis kopsuemboolia. 35-aastane naisterahvas on paranemas.

Austria ja Euroopa Ravimiamet uurivad, kas tegemist võis olla AstraZeneca vaktsiini kvaliteediprobleemiga või on rasked juhtumid seotud vaktsiinist mittetingitud terviseriketega.

Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk ütleb, et Eestisse toodi seda konkreetset partiid 11. veebruaril 9600 doosi, sellest oli pühapäevaks alles 486 doosi 14 tervishoiuasutuses. Kogu partiis suurus oli 1,6 miljonit doosi ja see läks Euroopa Liidu 17. liikmesriiki.

Eestis rasketest kõrvaltoimetest selle partiiga teatatud pole, samuti pole neid teateid ka Euroopa Liidu ravimiohutuse süsteemis, ent kahe juhtumi esinemine samas kohas lühikese aja jooksul on arusaadav põhjus uurimiseks. Möödunud nädalal avaldatud 31-aastase Eesti mehe surmajuhtumiga antud partiil seost ei ole. 

Antud juhtumit ja seoseid laiemalt uurib Euroopa Ravimiamet, mis esimesel võimalusel selle kohta informatsiooni jagab. Kõik muud teated, ka trombidega seotud juhtumid, vaadatakse üle ja hinnatakse, kas need võivad olla põhjustatud vaktsineerimisest.

Covid-19 AstraZeneca koroonavaktsiini kõige tavalisemad kõrvaltoimed on kerged või mõõdukad ning paranevad mõne päevaga. Tavalised kõrvaltoimed AstraZeneca puhul on peavalu, palavik, iiveldustunne ja väsimus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.