Eesti poole on teel miljonite eest kaitsevahendeid, aga riik palub ka kohalikel firmadel toota

Mask.Foto: Shutterstock

Riigihalduse minister Jaak Aab sõlmis eile hankelepingu Hiina ettevõtjaga, kellelt tellitakse kaitsemaskid, -kindad, -prillid, -ülikonnad ja muud isikukaitsevahendid.

Tehtud tellimus on suuremahuline, sest sisaldab nii haiglate, hooldekodude, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti ning teiste ametkondade vajadusi.

“Ainuüksi kaitsemaske tellisime 7,6 miljonit. Tellimusele lisandusid ka kindad, kaitseülikonnad, kaitseprillid ja teised kaitsevahendid,” ütles minister. “Tellimuse kogumaksumus on 11,4 miljonit dollarit.”

Tellimus valmib 10-20 päevaga, kuid on tõenäosus esimene osa tarnest saada ka varem. Ministri sõnul on töös ka teisi väiksema mahuga tellimusi, et tagada kriitilised kaitsevahendid enne Hiina tarne saabumist.

Panuse saavad anda ka Eesti ettevõtjad

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kutsus aga üles ka Eesti ettevõtteid tootma kriisis hädavajalikke isikukaitsevahendeid.

“Oleme juba ühenduses olnud kümnete Eesti ettevõtetega, kes on valmis kas toodangut suurendama või alustama ettevalmistustega isikukaitsevahendite tootmiseks. Olukorras, kus rahvusvaheline kaubavahetus on piiratud, samas nõudlus on tugevas kasvutrendis, on meie ettevõtetel väga oluline roll,” ütles Karu.

Minister lisas, et mõistagi jätkab riik vajalike abivahendite ostmist ka välisturgudelt, aga tarnekindluse tõstmiseks ning oma riigi majanduse toetamiseks võimalikult suures mahus tuleb jõuliselt panustada olemasolevatele ressurssidele.

“Riigid kapselduvad ja üha enam keskendutakse siseriiklikule tootmisele ja tarbimisele. Me ei saa loota pelgalt teistele, vaid peamiselt iseendale,” rääkis Karu. Ta ütles ka, et riik peab loomulikult omalt poolt andma ettevõtetele kindluse, et nende toodang ära ostetakse.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös EAS-i ja Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametiga jätkab igapäevaselt turuolukorra kaardistamist ning läbirääkimisi erialaliitude ja ettevõtetega, et tuvastada nii olemasolevat kui potentsiaalset toomisvõimekust Eesti ettevõtetes.

Vaadatakse ka neid sektoreid, kus pole traditsiooniliselt selliseid vahendeid toodetud, kuid seadmed, materjalid või oskused võiksid olla sobilikud.

Isikukaitsevahendite hulka kuuluvad näiteks erinevad maskid, näokaitsed, kaitseülikonnad, kitlid ja põlled, kaitsemütsid, jalatsikaitsed/sussid, kaitseprillid ja –kindad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.