Uudis

Eesti ühineb Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiini eelostulepinguga

Eesti ühineb mitme koroonavaktsiini eelostulepinguga. Nii saab sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul tagada, et vaktsiinid jõuaksid Eesti elanikeni võimalikult kiiresti.Foto: Madis Veltman / Postimees / Scanpix

Valitsusliikmed andsid teisipäevasel istungil heakskiidu Eesti ühinemisele vaktsiinitootjaga Pfizer/BioNTech sõlmitava eelostulepinguga COVID-19 vaktsiini soetamiseks.

Eesti soetab Pfizer/BioNTech vaktsiini lepinguga meile ettenähtud maksimaalses mahus ehk 300 000-le inimesele, mis võimaldab katta riskirühmade vaktsiinivajaduse.

Riskide hajutamiseks ühinetakse mitme lepinguga

Sotisaalminister Tanel Kiik selgitas, et kuna ühelgi COVID-19 vaktsiinil ei ole seni Euroopa Liidus müügiluba, on riskide hajutamiseks mõistlik ühineda mitme erineva vaktsiinitootja eelostulepinguga. Nii saab tagada, et COVID-19 vaktsiinid jõuaksid Eesti elanikeni võimalikult kiiresti.

Kiik sõnas, et lisaks ravimifirmadega AstraZeneca ja Janssen Pharmaceutica NV sõlmitud lepingutele ühineb Eesti ka Pfizer/BioNTech lepinguga. Lepingu alusel on meil võimalik soetada vaktsiini umbes 300 000-le inimesele, mis võimaldab katta riskirühmade vaktsiinivajaduse.

Pfizer/BioNTech vaktsiin on välja töötatud mRNA tehnoloogial ning esitatud hindamiseks Euroopa Ravimiametisse. Eksperdid hindavad tõenäoliseks, et Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiin võib olla esimeste seas, mille kohta laekub piisavalt andmeid uuringutest, et hinnata, kas on võimalik välja anda müügiluba Euroopa Liidus.

Pfizer/BioNTech vaktsiini puhul on kõige keerukam tootja nõutud madalate temperatuuride tagamine vaktsiini hoiustamisel ja transpordil.

“Arvestame nende nõuetega vaktsineerimise korralduse ettevalmistamisel,” ütles minister Kiik.

Euroopa Komisjonil on lõpusirgel läbirääkimised ka ravimifirmadega Curevac, Moderna ja Novavax.

AstraZeneca ja Janssen Pharmaceutica lepingutega ühinesid kõik EL riigid, nende hulgas ka Eesti. Komisjoni eesmärk on, et riskide maandamiseks oleks eelostulepingutega kaetud erinevatel tehnoloogiatel arendatavad vaktsiinid ja mitmed vaktsiinitootjad.

Vaktsiin võib turule tulla juba aasta lõpus

AstraZeneca ja BioNTech/Pfizer on lubanud vaktsiini turule tuua 2020. aasta lõpuks.

Janssen Pharmaceutica NV (Johnson&Johnson), Curevac, Moderna ja Novavax 2021. aasta esimeses pooles.

Sanofi on lubanud vaktsiini turule tuua 2021. aasta lõpuks. Tegelik turule jõudmise aeg sõltub käimasolevate ravimiuuringute tulemustest.

Vaktsiinide hinda ja lepingute maksumust ei ole võimalik avaldada. Eestile tekib maksekohustus alles siis, kui vaktsiin on turule toodud ja Eestisse tarnitud.

Esmalt vaktsineeritakse riskirühmad

Minister Kiik ütles, et soov on tagada vaktsineerimise võimaluse vähemalt poolele Eesti elanikkonnast ja võimaldada vaktsineerimist esmajärjekorras riskirühmadele.

Samuti vajavad kiiret kaitset elutähtsaid teenuseid osutavaid töötajad, et kindlustada ühiskonna normaalset toimimist.

Pikemas perspektiivis võiks vaktsiin saada tasuta kättesaadavaks kõigile, kes seda soovivad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.