Uudis

Eestis hakkab ringi sõitma Viljandi haigla puugibuss

Mobiilse vaktsineerimiskabinetina kasutatakse Viljandi haigla radioloogiabussi.Foto: Viljandi Haigla

Eestis hakkab ringi vurama Viljandi haigla puugibuss, kus saab ennast puukentsefaliidi vastu vaktsineerida.

Puugid on Eesti oludes aktiivsed tavaliselt aprillist oktoobrini. Seega on praegu hea aeg vaktsiinikuuri alustamiseks. Viljandi haigla puugibussi esimene peatus on Viljandis Vabaduse platsil laupäeval, 29. jaanuaril, kell 11-15.00. 

Puukentsefaliit on puukidega leviv viiruslik nakkushaigus, mis võib kulgeda raskelt ning haarata kesknärvisüsteemi. Selle haiguse vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele.

Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1– 3kuulise intervalliga, kolmas süst tehakse kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust.

Kuna Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, soovitab terviseamet puukentsefaliidi korduvvaktsineerimist iga kolme, kuid kindlasti iga viie aasta järel. Lapsi vaktsineeritakse alates ühe aasta vanusest.

Puukentsefaliidi vastane vaktsiin maksab 31 eurot. Puugisüstiga samaaegselt saab kaitsepookida ka difteeria ja teetanuse vastu. Ajad on etteregistreerimisega läbi Viljandi haigla registratuuri (tel 434 3001), kuid vabade aegade olemasolul vaktsineeritakse ka elavas järjekorras. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.